Leépítéssel „fejlesztene” a HM

Újabb létszámleépítések, állami ingatlanok és részvények eladása révén kíván többletforrásokhoz jutni a honvédelmi tárca, hogy ne járjon kockázatokkal a védelmi költségvetés csökkentése – közölte a szaktárca illetékese az Állami Számvevőszék nemrég kiadott jelentésével kapcsolatban. A Fidesz szerint a jelentésben megfogalmazott súlyos kritika egyértelművé teszi Juhász Ferenc honvédelmi miniszter felelősségét a honvédség lesújtó állapota miatt.

2005. 08. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szervezeti korszerűsítéssel és az azzal járó újabb létszámleépítésekkel, ingatlaneladásokkal, valamint a Honvédelmi Minisztérium (HM) százszázalékos tulajdonában lévő cégek részvényeinek értékesítésével szerezhet bevételeket a szaktárca, hogy többletforrásokhoz juttassa a haderőt – közölte Fapál László tegnapi sajtótájékoztatóján. A HM közigazgatási államtitkára ezt annak kapcsán mondta el, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) napokban megjelent jelentése szerint a költségvetési források csökkentése miatt a 2013-ig kitűzött haderő-fejlesztési célok teljesítése elvesztette a realitását.
A HM nem vitatja az ÁSZ jelentését, amely szerint kockázatos a tárca költségvetésének csökkentése, de fontosnak tartja, hogy a dokumentum „nem tartalmaz olyan megállapításokat, illetve javaslatokat, amelyek a HM-re nézve elmarasztalók lennének, törvénytelenséget és súlyos szabálytalanságot pedig nem talált” – hangsúlyozta az államtitkár. Az ÁSZ jelentését Fapál László összességében pozitívnak értékelte, és kijelentette: az abban megfogalmazott hiányosságokat az év végéig igyekszik megszüntetni a minisztérium. Megkezdődik a
NATO-integrációhoz szükséges szabályok bevezetése, védelmi tervezőrendszert hoztak létre, amely alkalmas a haderő-fejlesztési célok és az erőforrások hosszú távú egyensúlyának megteremtésére.
Az államtitkár ugyanakkor elismerte, hogy vannak olyan programok, amelyeket az előzetes tervekkel ellentétben még 2013-ra sem tudnak megvalósítani, de állítása szerint ez nem befolyásolja NATO-kötelezettségeink teljesítését.
– Az ÁSZ jelentése kimondja, hogy a Magyar Honvédség alapműködését is veszélyezteti az alulfinanszírozás, és számos kockázati elem merült fel – értékelte a jelentést Simicskó István. A Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője kiemelte: a jelentés leszögezi, hogy a HM-et nem menti fel a törvénysértés alól, ha a nem tervezett feladatok finanszírozását más területről elvont forrással fedezi, amennyiben a törvényes előírásoknak megfelelően nem csoportosította át a pénzeszközöket. Simicskó szerint súlyos kritikát fogalmaz meg a jelentés a honvédelmi költségvetés belső arányaival kapcsolatban is. A rendelkezésre álló forrásokból aránytalanul többet fordítanak ugyanis személyi kiadásokra, és ennek következtében nem jut elég pénz a működési költségek finanszírozására, a fejlesztésekre pedig jószerivel mindent a belátható időn kívülre tolnak, vagy végérvényesen törölnek.
A honvédség irányítása és vezetése az ÁSZ szerint is a miniszter kezében összpontosul, így a jelentésben megfogalmazott kritika egyértelművé teszi Juhász Ferenc felelősségét a Magyar Honvédség lesújtó állapotáért – jelentette ki a képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.