Szervezeti korszerűsítéssel és az azzal járó újabb létszámleépítésekkel, ingatlaneladásokkal, valamint a Honvédelmi Minisztérium (HM) százszázalékos tulajdonában lévő cégek részvényeinek értékesítésével szerezhet bevételeket a szaktárca, hogy többletforrásokhoz juttassa a haderőt – közölte Fapál László tegnapi sajtótájékoztatóján. A HM közigazgatási államtitkára ezt annak kapcsán mondta el, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) napokban megjelent jelentése szerint a költségvetési források csökkentése miatt a 2013-ig kitűzött haderő-fejlesztési célok teljesítése elvesztette a realitását.
A HM nem vitatja az ÁSZ jelentését, amely szerint kockázatos a tárca költségvetésének csökkentése, de fontosnak tartja, hogy a dokumentum „nem tartalmaz olyan megállapításokat, illetve javaslatokat, amelyek a HM-re nézve elmarasztalók lennének, törvénytelenséget és súlyos szabálytalanságot pedig nem talált” – hangsúlyozta az államtitkár. Az ÁSZ jelentését Fapál László összességében pozitívnak értékelte, és kijelentette: az abban megfogalmazott hiányosságokat az év végéig igyekszik megszüntetni a minisztérium. Megkezdődik a
NATO-integrációhoz szükséges szabályok bevezetése, védelmi tervezőrendszert hoztak létre, amely alkalmas a haderő-fejlesztési célok és az erőforrások hosszú távú egyensúlyának megteremtésére.
Az államtitkár ugyanakkor elismerte, hogy vannak olyan programok, amelyeket az előzetes tervekkel ellentétben még 2013-ra sem tudnak megvalósítani, de állítása szerint ez nem befolyásolja NATO-kötelezettségeink teljesítését.
– Az ÁSZ jelentése kimondja, hogy a Magyar Honvédség alapműködését is veszélyezteti az alulfinanszírozás, és számos kockázati elem merült fel – értékelte a jelentést Simicskó István. A Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője kiemelte: a jelentés leszögezi, hogy a HM-et nem menti fel a törvénysértés alól, ha a nem tervezett feladatok finanszírozását más területről elvont forrással fedezi, amennyiben a törvényes előírásoknak megfelelően nem csoportosította át a pénzeszközöket. Simicskó szerint súlyos kritikát fogalmaz meg a jelentés a honvédelmi költségvetés belső arányaival kapcsolatban is. A rendelkezésre álló forrásokból aránytalanul többet fordítanak ugyanis személyi kiadásokra, és ennek következtében nem jut elég pénz a működési költségek finanszírozására, a fejlesztésekre pedig jószerivel mindent a belátható időn kívülre tolnak, vagy végérvényesen törölnek.
A honvédség irányítása és vezetése az ÁSZ szerint is a miniszter kezében összpontosul, így a jelentésben megfogalmazott kritika egyértelművé teszi Juhász Ferenc felelősségét a Magyar Honvédség lesújtó állapotáért – jelentette ki a képviselő.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe