Ismét lesújtó jelentést fogalmazott meg az Állami Számvevőszék a Magyar Honvédség állapotáról a Honvédelmi Minisztérium tavalyi működésének ellenőrzését követően. A lapunk birtokába került dokumentumban a szervezet megállapítja, hogy a magyar haderő alakulatainak NATO-integrációja lassan halad, mert a Juhász Ferenc által vezetett minisztériumnak többszöri határidő és feladatszabás ellenére sem sikerült megoldani a szövetségi követelmények teljes körű azonosítását és bevezetését. Az ÁSZ kiemeli, hogy a NATO-nak ígért képességeket a szaktárca több területen nem teljesítette időben és megfelelően, mert a tavalyi évben több mint százmilliárd forinttal megcsappant védelmi költségvetési forrásai nem igazodtak az elfogadott fejlesztési igényekhez. Az elvonások miatt elvesztette a realitását a 2004-ben eltervezett haderőfejlesztés, és még a NATO átlagszínvonalához sem sikerült közelíteni a honvédség élet- és munkakörülményeit – írja a jelentés.
Az ÁSZ értékelése szerint a szaktárca tízéves fejlesztési tervének első három évében a szerződésben lekötött programok kivételével (például gépjárműtender vagy Gripen-beszerzés) csak az alapszintű működés követelményeinek veszélyeztetésével lehet finanszírozni a fejlesztési feladatokat. Ezen nem változtatott az sem, hogy a honvédségnél és a szaktárcánál nagyarányú létszámcsökkentést hajtottak végre, hiszen a leépítés nem járt megfelelő szerkezeti átalakulással, ráadásul a missziós tevékenység fokozása növelte a bérköltségeket. Nemcsak a beszerzések maradtak el a források hiányában, hanem a rendszerben lévő haditechnikai eszközök felújítása is, és ezzel jelentősen csökkent a hadrafoghatóság. Lényegi áttörés nem következett be például a katonai repülőgépek üzemidő-hosszabbításában, hiszen nyolc géptípusból háromnál jelenleg is alacsonyabb az üzemképesség negyven százaléknál – jegyzi meg a jelentés. Az ÁSZ felhívja a figyelmet a szaktárca átgondolatlan, elkerülhető kiadást eredményező döntéseire is, például az önjáró lövegek javítására, amelyeket később kivontak a hadrendből. A számvevőszék hangsúlyozza, hogy a szervezeti elképzelések állandó változtatásai (például a tapolcai kiképzőközpont vagy a szentkirályszabadjai helikopterbázis bezárása) miatt kevésbé javulhatott a katonák lakáshelyzete, hiszen a helyőrségváltások azt eredményezték, hogy nőttek a tárca lakhatási ellátási kötelezettségei.
Az ÁSZ azt javasolja a szakminiszternek, számoljon be a kormánynak a honvédség finanszírozásával összefüggő kockázatokról.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?