Rájár a rúd a pénzváltó vállalkozásokra. Egyes cégeknek a Gazdasági Versenyhivatal és a fogyasztóvédelem kartellgyanúval indított vizsgálatával kell szembenézniük, többtucatnyi pénzváltónak pedig be kell zárnia, mert nem sikerült határidőre olyan pénzintézetet találnia, amellyel szerződést köthetett volna tevékenysége felügyeletére. – Mint ismeretes, a pénzváltók 2002 óta csupán egy-egy magyarországi hitelintézet vagy takarékszövetkezet ügynökeként működhetnek. Azok a vállalkozások, amelyeknek nem sikerült ügynöki megállapodást kötniük, 2004 nyarán egyéves haladékot kaptak működésük felfüggesztésére. Ez a haladék jár le most, s ezért jelentek meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján, valamint a Magyar Tőkepiac hasábjain az engedély megszűnését kimondó határozatok – mondta lapunknak Binder István, a PSZÁF szóvivője.
A Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesülete korábban már javasolta a jelenlegi rendszer felülvizsgálatát. Az érdekképviselet szerint az, hogy csak magyarországi hitelintézet vagy takarékszövetkezet ügynökeként működhetnek, pénzintézetenként változó és nem nyilvános többletterhet jelent a vállalkozások számára. A legjobb megoldás az lenne nekik, ha a pénzváltók szakosított hitelintézetként működhetnének tovább, önállóan, ám továbbra is a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének ellenőrzése alatt.
Hazánk elmaradásban. Magyarországot – másik tizenöt állammal együtt – arra szólította fel az Európai Bizottság, hogy sürgősen fogadja el az unió pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó rendelkezéseit. Hamarosan hazánknak is rögzítenie kell a piac megsértésére vonatkozó szabályokat. Ha nem teszünk eleget a felszólításnak, az unió végrehajtó testülete az Európai Bírósághoz fordulhat panasszal.