Szokatlanul alacsony, a tegnap érvényes 245 forintos euró-középárfolyam helyett csupán 193,5 forintos árat fizetnek ügyfeleiknek a közös európai valutáért a legforgalmasabb helyeken található budapesti pénzváltó boltok. A Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) pénzváltó ügynökeként tevékenykedő Interchange Kft., amelynek boltjai a külföldi turisták által felkapott helyeken üzemelnek, ráadásul úgynevezett kettős árfolyamot alkalmaz: egy reális (tegnap 242 forintos eurót jelentő) vételi kurzust is feltüntet, ám ez az árfolyam csak akkor érvényes, ha az ügyfél negyedmillió forintnak megfelelő valutát kíván készpénzben beváltani.
*
Magyar Andrásné, az MKB biztosítói és intézményi kapcsolatok főosztályának vezetője lapunk érdeklődésére elismerte, hogy számos panaszos észrevétel érkezik be hozzájuk a pénzváltó boltok tevékenységével kapcsolatban, ám hozzátette: amennyiben az észrevételek jogosak, úgy ügynökük, az Inter-
change Kft. visszafizeti a kérdéses tranzakció pénzösszegét. Mint fogalmazott, a pénzváltók szabad árfolyam-politikát gyakorolhatnak, a bank csak ahhoz ragaszkodik, hogy a „kétféle” árfolyam megfelelő módon legyen feltüntetve.
Határeset – így minősítette a pénzváltók eljárását a pénzügyi felügyelet magát megnevezni nem kívánó munkatársa, aki szerint az irodák egyfelől eleget tesznek annak a kívánalomnak, hogy feltüntetik az aznapra érvényes árfolyamot, az információ közlésének optikai megvalósítása azonban félrevezető is lehet. Tény, hogy a jogszabály nem szab határt a vételi vagy eladási árfolyamoknak, a hatóság ezért nem korlátozhatja ezt a tevékenységet – egészítette ki a felügyeleti tájékoztatást Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője, hozzátéve: az a piaci szereplő, aki tartósan eltér a piacon elérhető ártól, tönkremegy, mert a vásárlók máshoz fordulnak. Binder szerint természetesen vizsgálni kell, hogy szabályszerű-e az üzlet, s megfelelően tájékoztatja-e az ügynök vagy a pénzintézet ügyfelét a feltételekről. Mint mondta, a PSZÁF fellép, ha az ügyfelek megtévesztésére irányuló információk jutnak a tudomására, az elmúlt időszakban több esetben is előfordult ilyen. Emellett a PSZÁF helyszíni, szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is végez, és ajánlja, hogy valutavásárlás előtt a vevők tájékozódjanak a piaci lehetőségekről.
Nehezíti a tájékozódást, ha a külföldiek által ismert területen, például a Váci utcában a valutaváltók egyeztetik áraikat, hiszen a tájékozatlan külföldi azt hiheti, mindenhol ezeket az árakat találja. Az egyik pénzváltóhálózat árképzését kartellgyanúval a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jelenleg is vizsgálja – közölte Horváth Anita sajtófőnök, aki hangsúlyozta: az Interchange Kft.-t jelenleg nem érinti az eljárás, ám ha bejelentést kapnak az ügyben, a fogyasztó megtévesztése jogcímen eljárást indítanak a cég ellen.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk