Vízkárok négy megyében

Az elmúlt napok esős időjárása miatt tegnapra négy megyében kritikus helyzet alakult ki. Kisújszálláson harmadfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el, az utcákon harminc centiméter magasan állt a víz. Érdnél átvágták a balatoni utat, hogy elvezethessék az összegyűlt csapadékot. A Mecsekben egy megáradt hegyi patak településeket zárt el a külvilágtól.

Zsilka László
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország fölött az elmúlt napokban végigvonuló vihar tegnapra lecsendesedett, de a tűzoltókhoz ennek ellenére ötször több, csaknem nyolcszáz segélykérő telefonhívás érkezett az átlagosnál – nyilatkozta lapunknak Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője. A felhőszakadás nyomán rengeteg helyen utakat, pincéket öntött el az esővíz, a szél pedig fákat döntött ki. Szabadnapos tűzoltókat sehol sem kellett szolgálatba hívni, célszerű átcsoportosítással igyekeztek a szivattyúzást elvégezni. Négy régióban volt kritikus a helyzet tegnap: Pest, Jász-Nagykun-Szolnok, Baranya és Tolna megyében. Ezekben a körzetekben a vízkár okozott gondot a lakosságnak, míg Somogyban, Hajdú-Biharban és Szabolcsban jellemzően a szélvihar rongálta meg az épületeket.
Bács-Kiskunban, Érsekcsanádon és a Fejér megyei Kápolnásnyéken egy-egy ház lakhatatlanná vált, mert alámosta őket az eső. Mindkét ingatlan egyik fala kidőlt. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kisújszálláson harmadfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el, mivel a településre néhány óra alatt az átlagos éves csapadék ötöde hullott le. Az autókból nem tudtak kiszállni emberek, az utcákon harminc centiméter magasan állt a víz. Négy lakóházból ki kellett költöztetni a tulajdonosokat, harminc épületből még nem sikerült kiszivattyúzni a vizet. A városban a csütörtökihez képest kétszeresére emelték a védekezésben részt vevők számát, huszonkilenc szivatytyú juttatta el a vizet az elvezető csatornákba, amelyek azonban megteltek. A helyi vízközműtársulat megkezdte egy nagy teljesítményű átemelőszerkezet telepítését, hogy meggyorsítsák a víz elfolyását. A helység polgármestere az MTI-nek elmondta: a környező településről segítséget kaptak. A tűzoltók a szolnoki speciális mentőkkel dolgoztak közösen. Vödrökkel igyekeztek megakadályozni, hogy a víz átcsapjon a lakóházak küszöbén. Kisújszállás a vis maior keretből kért támogatást a magán- és önkormányzati tulajdonú ingatlanokban keletkezett több tíz millió forintos kár enyhítésére, miután az önkormányzatnak nincs erre pénze. A polgármester szerint a védekezés költségei már meghaladták az ötmillió forintot.
A Pest megyei Érden átvágták a balatoni utat, hogy Tárnok felé elvezessék a felgyülemlett csapadékot. A vizet a szántóföldekre eresztették. A forgalmat erre az időre elterelték. Érden a megáradt Bara- és Sulák-patak öt utcát öntött el, huszonöt családi ház került veszélybe, de senkit sem kellett kiköltöztetni.
Baranyában a tegnap reggeli heves eső tovább rontotta a helyzetet. A keleti Mecsekben a megduzzadt Völgységi-patak vize több lakóházba befolyt Magyaregregyen, Kárászon és Vékényen. Köblény és Szalatnak térségében a településeket kocsival nem, illetve rendkívül nehezen lehet megközelíteni.
A Somogy megyei Tabon a víz alámosta az úttestet, amely beszakadt és eltörte a gázvezetéket. A gáz negyedóráig ömlött, de nem alakult ki olyan erősségű koncentráció, hogy az veszélyeztette volna az embereket vagy az épületeket.
Tolna megyében tegnap reggel ötvenszer riasztották a tűzoltókat azzal, hogy a víz pincéket és alagsori helyiségeket árasztott el. A megyeszékhelyen, Szekszárdon kéthavi mennyiségű eső hullott egy nap alatt. Uzdon, Tolnán és Decsen a vihar miatt kidőlt fákat kellett az utakról, házakról eltávolítani. Tolnán egy ház falát is alámosta a víz.
A fővárosban, a VIII. kerületi Víg utca egyik házának kéménye a viharos széltől rádőlt a tetőszerkezetre. A veszélyt a budapesti tűzoltók elhárították.



Emelkedik a folyók szintje. A korábbi száraz és rendkívül meleg után az elmúlt napok csapadékos időjárása a hazai folyók külföldi felső szakaszain vízszintemelkedést indított el – áll az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság közleményében. Az ország középső részén lehullott csapadék a Zagyva–Tarna vízrendszerében okozhat készültséget elérő vagy azt meghaladó emelkedést. Ezenkívül a Sajón és a Hernádon, a Berettyón, valamint a Maroson közelítheti meg az első fokú árvízvédelmi készültség szintjét a folyók állása. A holnapra jelzett jelentős mennyiségű csapadék miatt a Hernádon árhullám alakulhat ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.