Zapatero rászorul az amerikai segítségre

José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő csatlakozott a londoni merénylet után elrendelt rendkívüli uniós intézkedésekhez. A jelek szerint egyelőre nem lett igazuk azoknak, akik arra figyelmeztettek, hogy Spanyolország nemzetközileg elszigetelődhet, ha kivonja csapatait Irakból.

2005. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy Spanyolország kivonta Irakból csapatait a tavalyi madridi merényletek után, továbbra is a szélsőségesek figyelmének középpontjában maradt. A terrorizmus elleni küzdelemben két fronton is érdekelt ország ugyanis kockázatos helyzetbe került: az ETA-n kívül most már az al-Kaida is veszélyforrásnak számít.
Rodríguez Zapatero az iraki csapatkivonással maga ellen fordította az Egyesült Államokat, mégis rászorul a terrorizmus elleni küzdelemben: a két állam igazságszolgáltatása, hadserege és biztonsági szervei mind szorosabbra fűzik kapcsolataikat. Spanyolországban most is zajlik a szeptember 11-i merényletek támogatóinak pere, és szigorúan ellenőrzik a mecsetekben folyó tevékenységet is – részben a helyi mozlim közösség kérésére. Spanyolország ráadásul tetemes mennyiségű energiaigénye és stratégiai fekvése miatt az olajtermelő és a térségbeli mozlim országoktól is függ. Az al-Kaida ezenkívül tavaly áprilisi közleményében, a síita felkeléssel egy időben figyelmeztette Zapaterót, mit is vár el tőle: vonuljon ki Afganisztánból is (Zapatero mégis növelte a spanyol jelenlétet), valamint hagyjon fel a palesztin–izraeli békeközvetítéssel – a spanyol külügyminiszter viszont fokozta tevékenységét a rendezés érdekében.
A madridi merényletek ügyében nyomozó parlamenti bizottság július elsején fejezte be munkáját, és korántsem tisztázta a robbantások hátterét. A szakvélemény elmarasztalta Aznar kormányát, de nem mert politikai felelősségre vonást kérni.
A testület tevékenysége ugyanis végig viharos körülmények között zajlott, és minden esemény megosztotta a közvéleményt. Például márciusban derült ki a robbantások után letartóztatott egyik marokkói gyanúsítottról, hogy tavaly májusi szabadon bocsátása után belépett a szocialista párt egyik helyi szervezetébe, és hónapokig volt tagja.



Határőrizeti szigorítás Nagy-Britanniában. A brit kormány a határellenőrzések szigorítását fontolgatja, miután a július 21-i londoni merényletkísérletek egy elkövetőjének sikerült Olaszországba szöknie – jelentette ki Geoff Hoon, a brit parlamenti ügyek minisztere. Hamdi Issacot, aki a brit belügyminisztérium közlése szerint július 26-án a Waterloo pályaudvarról induló Eurostar vonattal hagyta el Londont, pénteken vették őrizetbe Rómában. Hoon arról tájékoztatta a brit közszolgálati rádiót, hogy az eset után a belügyminisztérium tanulmányozza az eddig érvényben lévő útlevél-ellenőrzések szigorítását. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.