Rendkívüli állománygyűlés ösz-szehívását kezdeményezte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) szakszervezete tegnap délutánra, amelyen a tisztviselők az ötvenkét kérdésükből álló memorandum megvitatását kérték a minisztertől.
A munkatársak többek között arra voltak kíváncsiak, hogy az államigazgatási tapasztalatok nélkül a GKM-be és háttérintézményeibe hozott közép- és felső vezetők dilettáns, koncepció és szakmai konzultáció nélkül hozott döntései miatt nem érzi-e hibásnak magát Kóka?
Az elégedetlenek szerint ilyen mélyrepülésben a tárca még nem volt, leértékelődött a szerepe a közigazgatásban. Nem értik, hogy a létszámstop, a leépítési szándék, az átszervezések kezdete óta, ezzel párhuzamosan miért zajlik élénk munkaerő-felvétel. Ráadásul azt tapasztalják, hogy a kívülről felvett munkatársak szakmai képesítése és tudása is szembetűnően elmarad a meglévők színvonalától.
A minisztériumi dolgozók azt is sérelmezik, hogy két politikai államtitkárság működik 8-10 fős létszámmal, miközben csupán Kóka Jánosnak közvetlenül 40 munkatársa van. Tudni vélik ezenkívül azt is, hogy a miniszter munkatársainak kinevezése finoman szólva „nincs összhangban” a köztisztviselői törvénnyel, ahogyan a külsős megbízások is törvényességi aggályokat vetnek fel. A kifogások szerint a személyzeti munkát gyakorlatilag már a „Telkes és Társa” végzi a minisztériumban, jóllehet a tárcán belül is működik egy erre a célra létrehozott osztály.
A tárcavezető a létszámleépítést firtató kérdésekre kitérő választ adott, ahogyan nem felelt az államapparátus hatékonyságával kapcsolatos érdeklődésekre sem. Az elbocsátandó embereket illetően Kóka korábban így nyilatkozott: „ha le akarjuk csapolni a mocsarat, nem a békák számára kell kiírni népszavazást.” E kijelentéséért a miniszter most elnézést kért a munkatársaktól.
Suhajda Zsuzsa, a tárca szakszervezeti elnöke elmondta: Kóka általánosságban ugyan kifejtette a gondolatait az államigazgatás korszerűsítéséről, a kérdéseikre azonban nem kaptak választ. A tárca megszaporodott külsős megbízási szerződéseivel kapcsolatban Suhajda így fogalmazott: a megállapodások felülvizsgálata napirenden van, továbbra sem tettek le ugyanis a külsős tanácsadó cégek megbízásainak ellenőrzéséről.
Orbán Viktor: A héten két megdöbbentő hír is napvilágot látott