Indonéziában a Sulinet

Miközben a Sulinet Expressz kedvezménye idehaza várhatóan megszűnik, 18 millió dollár – mintegy 3,5 milliárd forint – értékű hazai kormányhitelből magyar vállalkozások építik ki az egyik indonéziai szigeten a program ottani változatát. A projektben részt vevő cégeket ráadásul a sziget kormányzója választja ki, ami végső soron a hazai közbeszerzési eljárás egyfajta „kiszervezését” jelenti.

2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar kormányhitel támogatásával készülnek megvetni a lábukat Indonézia 220 milliós piacán a magyar Informatikai Vállalkozók Szövetségének tagvállalatai – mondta el lapunk kérdésére Szekfű Balázs, a szervezet elnökségi tagja. A programot először kísérleti jelleggel Batam-sziget mintegy száz iskolájában valósítják meg. Az előkészítés hónapok óta zajlik, ennek részeként adta áldását a magyar kormány a 18 millió dolláros állami hitelkeretre, amit az Eximbank folyósít, és amelyből első lépésként egy 3-4 millió dolláros részt használnak fel az IVSZ által ajánlott, de Batam-sziget kormányzója által kiválasztott cégek.
Az IVSZ a jelentkezők számától függően vagy mindenkit ajánl, aki megfelelő szakmai tartalommal tudja megtölteni a programot, vagy ha olyan sok a jelentkező, nyílt pályázaton választják ki a lehetséges résztvevőket – mondta el Szekfű Balázs. Várják a hardver-, szoftverszállítókat és a tartalomszolgáltatókat. Bármilyen meglepő, a kidolgozott e-learning csomagok lefordítása – akár indonéz nyelvre – egyszerűbb és olcsóbb, mint az új kifejlesztése.
A program alapvető célja az indonéz iskolák ellátása számítástechnikai eszközökkel és internet- hozzáféréssel. A megrendelő az indonéz állam, így a szállítók garantáltan megkapják a pénzüket. Ráadásul Indonézia adottságaihoz – etatista berendezkedés, szigetekre szabdalt terület – jól illik a magyar Sulinet kínálta infokommunikációs megoldás. Szekfű ezért bízik abban, hogy a magyar vállalkozások sikerrel vehetik fel a harcot a távol-keleti konkurenciával. A jelentkezéseket ezekben a napokban, hetekben fogadják. A hónap végén összegzik a kínálatot, november–decemberben pedig már szerződések megkötésére is sor kerülhet.
Miközben a Sulinet távol-keleti hódításra készül, itthon végnapjait éli egyik „alvállalkozása”, a Sulinet Expressz. A jövő évi adótörvények előkészítése során ugyanis, úgy tűnik, kimaradt a kalkulált költségek közül az a pénz, ami a magyar polgárok számára az adó-visszatérítés fedezetét jelentené.
A Sulinet Expresszt az oktatási tárca 2003 nyarán indította el. A programot eredetileg csak az állami oktatási intézmények nappali tagozatos tanulói, tanárai vehették igénybe, évenként legfeljebb 60 ezer forintos adó-visszatérítés formájában a vásárolt hardverek ára után. Később bővült a kedvezményezettek köre, amelynek köszönhetően már gyakorlatilag minden magyar állampolgár beszállhatott, de már csak a vásárolt termékek árának felét igényelhette vissza befizetendő adójából. A Sulinet Expressz az indulását követő első hat hónapban 23 milliárd forintos forgalmat bonyolított, 2004-ben azonban már csak 22 milliárd forint értékben vásároltak honfitársaink ilyen eszközöket. Idén a kereskedők már csak legfeljebb 10 milliárdos forgalmat várnak. Bár a Sulinet Expressz révén a magyar háztartásokba eddig mintegy 130 ezer új számítógép került, az ország lemaradása az informatikai ellátottság terén az európai átlaghoz képest nem csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.