A kínai CNPC megvásárolta a kanadai EnCana cégtől ecuadori érdekeltségeit. (A CNPC az ötödik legnagyobb olajforgalmazó vállalat a világon.) A tranzakcióban indiai cég is részt vett, ami azt jelzi, hogy a két ázsiai nagyhatalom versenyre kelt egymással a latin-amerikai térségben is. Kuba a minap kötött szerződést Indiával két olajfúró blokk bérbeadásáról, hogy olajlelőhelyet keressenek a szigetország partjainak közelében. Az ecuadori állam azért döntött a kanadai cég szerződésének felülvizsgálata mellett, mert az EnCana engedély nélkül vásárolta meg az észak-amerikai Oxy cég részvényeinek egy részét. Az Egyesült Államok Dél-Amerikában Venezuela után Ecuadortól vásárolja a legtöbb nyersolajat. Elemzők szerint a társadalmi nyugtalanság számíthatott a második nyomós érvnek a kínai vevő mellett. A kínai cég augusztusban vásárolta meg a Kanadában is érdekelt Petrokazahsztánt.
Ecuador nyáron azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy két olajtermelő tartománya sztrájkot hirdetett, és a berendezések elfoglalása és megrongálása miatt leállt a termelés. Az április óta tartó feszült belpolitikai helyzet miatt nemzetközi megfigyelők – az ENSZ és az Amerikai Államok Szervezetének munkatársai – is részt vettek a tárgyalásokon, amelyek sikerrel végződtek ugyan, de nem ígérnek tartós nyugalmat. Ecuadornak olajhitelt kellett kérnie Venezuelától, hogy teljesíteni tudja nemzetközi kötelezettségeit. Az ecuadori válság ugyancsak hozzájárult az üzemanyagok árainak emeléséhez. Ecuador kormánya azt fontolgatja – szem előtt tartva a sztrájkolók egyik követelését –, hogy felülvizsgálja a külföldi cégek szerződéseit, mert jelenleg az országnak indokolatlanul alacsony haszna származik ásványkincsének eladásából. A most megkötött szerződés ennek az első jele, bár hivatalos jóváhagyása akár egy évig is eltarthat.
Ellenállás. Április végén indián tüntetők buktatták meg Lucio Gutiérrez ecuadori államfőt, és helyébe Alfredo Palaciót ültették, az addigi pártoktól független alelnököt. A kialakult helyzetet végül sikerült rendezni, de Ecuador egy ideig ellenállt az USA érdekeinek. A tüntetők az amerikai támaszpontok eltávolítását is követelték, sőt az új kormány nem akart részt venni a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemben. Condoleezza Rice külügyminiszter asszony ezért kénytelen volt közvetítőket is igénybe venni, és Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter segítségét kérte. (S. T.)