Komisszár vizsgálja majd laborjainkat?

A gazdasági minisztérium államtitkára saját lekötelezettjeivel kívánja leváltani a Nemzeti Akkreditációs Tanács (NAT) irányítóit a testület mai közgyűlésén – tudtuk meg. Az intézmény átjátszása rövid távon jelentős bevételeket hozhat a haszonélvezők számára, de veszélyezteti a magas szakmai színvonalat is.

2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Laboratóriumok, a tanúsító és az ellenőrző szervezetek kizárólagos jogú nemzeti akkreditáló szerve az intézmény, amely nem nyereségérdekelt köztestületként működik. A NAT feladata, hogy a hatósági laboratóriumokat, mérési hivatalokat európai uniós előírások alapján minősítse, működését ellenőrizze, s ha megfelelőnek értékeli, engedélyezze. Ilyen akkreditációval kell rendelkezzenek például az ÁNTSZ, az állat- és növény-egészségügyi, a környezetvédelmi, a munkavédelmi hatóságok laboratóriumai. A NAT által akkreditált laboratóriumokban vizsgálták például a mérgezett pirospaprika vagy a Budaörsön felrobbant pirotechnikai raktár anyagmintáit.
Azok a szervezetek, amelyeket akkreditálnak, jelentős bevételhez juthatnak a hazai és az európai piacon. A szervezet felett felügyeletet gyakorló Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kísérlete is magyarázható ezzel a ténnyel.
*
Lapunk információi szerint Szanyi Tibor egy zárt körű összejövetelen arra utasította a NAT közgyűlésében és vezetőtestületeiben döntési helyzetben lévő tárcák képviselőit, hogy az általa megnevezett jelöltet támogassák. A NAT honlapján olvashatók a tisztségre pályázók nevei. Forrásaink szerint a GKM támogatottja az elnöki posztra Balogh Béla nyugdíjas, versenytársai Lantos Géza, a NAT jelenlegi elnöke, illetve Gremsperger Géza, a Dunaújvárosi Főiskola tanára.
A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint kedvezőtlen forgatókönyv érvényesülése esetén elképzelhető, hogy a NAT új vezetői elmozdítják az irányítói pozíciókból, illetve a szakmai akkreditáló bizottságokból azokat a szaktekintélyeket, egyetemi oktatókat, akik révén ma európai színvonalú a testület működése. Rövid távú – anyagi – érdekek arra bírhatják az új vezetést, hogy egyedi elbírálásban részesítsen egyes hozzájuk forduló laboratóriumokat. Ez a testület európai szakmai tekintélyének gyors hanyatlását okozná.
Lapunk napok óta sikertelenül igyekezett választ kapni a felmerült kérdésekre a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól, illetve Szanyi Tibortól. Az államtitkár külföldön tartózkodott, ám arra talált módot, hogy más témában telefonos tájékoztatót tartson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.