Korrupció- és kartellvádak

A közbeszerzés a korrupció megfelelője a köznyelvben – jelentette ki Répássy Róbert a parlament plenáris ülésén, amely a Közbeszerzések Tanácsának éves jelentésével foglalkozott. Ennek ellenére a Fidesz a másik három frakcióval együtt támogatásáról biztosította a hivatal beszámolóját, miként egyetértés volt a Gazdasági Versenyhivatal éves munkájának megítélésében is.

2005. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind a Közbeszerzések Tanácsa (KT), mind a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) magas színvonalú és hasznos munkát végzett az elmúlt évben – jelentették ki a parlamenti pártok felszólalói, de ez nem akadályozta meg őket abban, hogy megállapítsák, mind a közbeszerzések területén, mind a verseny korlátozásának következtében komoly veszély fenyegeti a köz-, illetve magánpénzeket. Répássy Róbert fideszes képviselő bírálatában odáig ment, hogy kijelentette: a kormányzati beszerzések során az eljárások sok esetben csupán fügefalevélként szolgálnak a testre szabott pályázatok leplezésére.
A fideszes képviselő azért bírálta a KT 2004. évi beszámolóját, mert az bizonyos esetekben túl óvatosan fogalmazott. Ilyennek ítélte meg az ellenzéki képviselő, hogy bár formálisan nem sért törvényt, gyanúsan sok a kormányzati beszerzések között a nem nyílt – tárgyalásos, meghívásos – eljárás, és ezt a belső ellenőrzés hiányával indokolja a jelentés. Répássy két példát hozott, amikor súlyosan sérült a közbeszerzési eljárás tisztasága: a 2002-es autópálya-tendert, amelyben a GVH sokmilliárdos bírságot vetett ki, és jelenleg bírósági szakaszban van. A másik példa az úgynevezett kakaóbiztos számítógépek ügye, amelyben az informatikai tárca, bár betartotta a közbeszerzési eljárás formai követelményeit, mégis nyilvánvalóvá vált, hogy olyan eszközökért fizetett magas árat, amelyet ingyen is meg lehetett volna kapni.
A közbeszerzések nyilvánossága és a korrupció elleni küzdelem területén történt előrelépés, de nem elegendő – jelentette ki Berényi Lajos, a KT elnöke. Hozzátette: a beszerzések hatékonysága bizonyos területeken a jelenlegi szabályozás egyszerűsítését igényli. A közbeszerzések értéke 2004-ben elérte az 1200 milliárd forintot, a legmagasabb szintet a magyar közbeszerzés kilencéves történetében, amely duplája a 2003-as év 560 milliárd forintos összegének. A nyílt eljárások száma és értéke a teljes beszerzések mintegy háromnegyedét tette ki. Tavaly a külföldi székhelyű ajánlattevők az eljárások kevesebb mint három százalékában bizonyultak sikeresnek, ugyanakkor az EU közbeszerzési értékhatárait elérő értékű beszerzéseknél a külföldi nyertesek számának aránya elérte a tíz százalékot. A kiírt közbeszerzési eljárások több mint 70 százalékát a magyar kis- és középvállalkozások nyerték el, ami a közbeszerzések összértékének csaknem 50 százalékát tette ki. A Közbeszerzési Döntőbizottság az előző évekhez képest 25 százalékkal több, közel 900 jogorvoslatot bírált el, jogsértést mintegy 350 esetben állapítottak meg. A Fidesz és az MDF frakciójának felszólalója, valamint a szocialista hozzászóló egyaránt támogatásáról biztosította a Közbeszerzések Tanácsa tavalyi évre vonatkozó beszámolóját, valamint az erre vonatkozó határozati javaslatot.
Tavaly a Gazdasági Versenyhivatal rekordösszegű, összesen 8,888 milliárd forintos bírságot vetett ki – mondta a hivatal 2004. évi tevékenységéről szóló jelentés és az ennek elfogadását kezdeményező határozati javaslat vitájában Nagy Zoltán, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke. Hozzátette: ha ebből levonjuk az egy ügyre eső legnagyobb bírságot, amely 7,43 milliárd forint volt a feltárt autópálya-kartell ügyben, akkor is 1,8 milliárd forint az összes többi ügyben kivetett bírság összege. Nagy Zoltán elmondta: 2004-ben 847 bejelentést intézett el a hivatal, döntéshozó testülete pedig 189 ügyzáró határozatot hozott.
A Fidesz képviseletében felszólaló Ivanics István azt nehezményezte, hogy a GVH követő magatartást tanúsít. Példaként elmondta, hogy jó néhány iparágban alakult ki monopolhelyzet, mire sikerült a hatóságnak közbeavatkoznia. Egy sor fontos törvény módosítására is szükség lenne azért, hogy a GVH eredményesebben működhessen – hívta fel a figyelmet a képviselő, aki a bírságok összegének növelését is szorgalmazta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.