Még drága az internet Magyarországon

Bár rikító színekben villognak az akciós széles sávú internet-előfizetési ajánlatok a legnépszerűbb portálokon, a havi előfizetési díjak mégis öt- és tízezer forint között szóródnak. Ráadásul a legolcsóbbaknál ráfizet, aki sokat lóg a hálón.

2005. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a kincstári optimizmusra hallgatunk, már gyűjthetjük a pénzt az utolsó magyar modemes internetező emlékművére. Az egyik tévéreklám pedig egyenesen valami különleges anakronizmusnak igyekszik beállítani a telefonvonalon netező embertípust. A valóságos számok ismeretében azonban a győzelmi jelentések bejelentőinek arcára fagyhat a mosoly: a kőkorszaki modemesek 280 ezer fős táborát és a széles sávúak 240 ezres csapatát összeadva is alig haladja meg a honi előfizetések száma a félmilliót.
Akkor várható nagyobb áttörés a széles sávú előfizetések piacán, ha a havi díj ötezer forint alá csökken – állítja az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) által megrendelt kutatás. Anélkül, hogy széles körű vizsgálatokat folytattunk volna, megkockáztatjuk, nem feltétlenül az előfizetési díj nagysága a fő akadály. Az internetezéshez valamelyest korszerű személyi számítógép, minimális felhasználói ismeretek, érdeklődés kell – az internetkapcsolaton kívül. A felsoroltak mellett pénzt és figyelmet kell fordítani a vírusvédelemre is, mert e nélkül néhány óra alatt használhatatlanná válik az egész berendezés.
Mindezek alapján lehetséges, hogy nem a havonta öt- vagy hétezer forint tartja távol az átlagos családokat az internettől – mobiltelefonra ennek a dupláját elköltik –, hanem a többi összetevő mind együtt. A gyors váltás leginkább azok számára valódi lehetőség, akik ma modemes felhasználók, és földrajzilag elérhetők valamelyik széles sávú szolgáltató számára.
Az internetszolgáltatók folyamatos akciókkal és reklámokkal igyekeznek palástolni, hogy augusztusra tulajdonképpen kifulladtak a nagy nyári árleszállítások, és az iskolakezdéshez kapcsolódó őszi kampányok még nem kezdődtek el. A T-Online kissé túlzsúfolt, de csinos honlapján kisiskolás gyermek fényképével hirdetik a Start csomagot, amely havi 6500 forintért kínálja nem teljesen korlátlan – 3 gigabájt felső határú – hozzáférését. A belépés díjköteles, nem egészen ötezer forint, de csak akkor, ha on-line rendelik meg. A telefonos vagy ügyfélszolgálaton keresztül történő megrendelés esetén duplája az ár. (A módszer ismerős a fapados légitársaságok jegyértékesítési gyakorlatából). A kezdőcsomag használatarányos, 3 gigabájt forgalom felett fizetni kell az alapdíjon felül.
Némiképp hasonló elvek szerint szerkesztették a Chello Light ajánlatát is: a belépési díj csak akkor ingyenes, ha on-line rendelik meg. A havidíj kedvező, 5490 forint, és az adatforgalom határa magasabb, mint a nagy ellenfélnél; három helyett öt gigabájt. A honlap információiból egyértelműen kiderül, hogy a T-Online kezdőcsomagja volt a viszonyítási alap: látványos grafikon szemlélteti, hogy miért éri meg jobban a Chellót választani – már a Chello szerint. Ez a cég nem kínál vírusvédelmet a felhasználói számára. Az Invitel 512-es fantázianevű kezdőcsomagja hasonlóképp kedvező árú és ugyancsak forgalomfüggő konstrukció, mint az előzők. Ugyanakkor az ötezer forintos havidíjért csak 100 megabájtnyi forgalom jár, ami még a cég ügyfélszolgálata szerint is alacsony érték. Ezért a pénzért legfeljebb napi félórás levelezgetés, böngészés jár. Filmek, zenék letöltése ennél sokkal több forgalmat gerjeszt. A korlátozás nélküli előfizetés ára az Invitelnél megközelíti a 10 000 forintot.
Azok számára, akik nem szeretnék, ha számolgatniuk kellene a bájtokat, korlátlan hozzáférést és adatforgalmat kínáló szolgáltatók viszonylag olcsó ajánlatai között válogattunk. A Datanet, az Enternet és Freestart egyaránt hét-nyolcezer forintért nyújtja „legkeskenyebb” széles sávú szolgáltatását. Egyszeri belépési díjat egyikük sem kér, emellett a Datanet még ingyenes vírusvédelmet is ajánl. Az Enternet kétéves hűséget köt ki, a másik kettő egy-egy évvel is megelégszik.

*****
Ingyenes internet? Az angol szabad, szabad felhasználású (free) kifejezéssel önmagukat reklámozó szolgáltatók is jelen vannak a magyar piacon. Ezeknek az ajánlatoknak a lényege, hogy bár olcsók, mégsem teljesen ingyenesek: a telefonvonal használatáért a hálózat üzemeltetőjének percdíjat kell fizetni. Ugyancsak közös jellemzőjük, hogy modemes, azaz nem széles sávú kapcsolatot tesznek lehetővé.



Az olcsó széles sáv is hasznos. Körképünkben azt feltételeztük, hogy az esetleges megrendelő a legolcsóbb széles sávú internetszolgáltatást keresi a hazai piacon, és nem támaszt nagy igényt az átvitel sebessége vagy az adatmennyiség tekintetében. Maguk a szolgáltatók ezt a felhasználót kezdőnek – start, light, beginner – titulálják, és honlapjaikon gyerekek képével illusztrálják. A dolog ennél bonyolultabb: az adatforgalom attól függ, hogy a felhasználó betűt, képet, mozgóképet vagy zenét kíván-e letölteni a hálóról. A megcélzott iskolás fiúk például megőrülnek a színes-szagos-mozgóképes animációs játékokért, adatforgalmuk tehát sokkal nagyobb lesz, mint apukájuké, aki újságot olvas vagy levelezget a neten. A mozi- és zeneőrültek se válasszanak olyan csomagot, ahol korlátozzák vagy felárhoz kötik az adatforgalmat. Számukra mindenképp ajánlott a szélesebb, akár 1–3 megabites másodpercenkénti átviteli sebesség. Mire jók akkor a legolcsóbb csomagok? Az internet szinte korlátlan információforrást kínál, és a közösségi kommunikáció olcsó és hatékony eszközét a család szinte minden tagja hasznosíthatja.

















Árak és szolgáltatások széles sávon 2005. augusztus
SzolgáltatóT-OnlineChelloInvitelDatanetEnternetFreestart
DíjcsomagStarLight512BeginnerPrivátStart
Havidíj (Ft)650054904990799082507450
Belépési díj (Ft)4900*0*0000
Átviteli sebesség (kbit/s)512512512512512512
Szolgáltatás
– hozzáférés alapdíjért Ft/hó3 gigabájt56 gigabájt100 megabájtkorlátlankorlátlankorlátlan
– többletszolgáltatás1 db e-mail 1 db e-mail 6 db e-mail 1 db e-mail 1 db e-mail 1 db e-mail
postafiók, 50 MB tárhelypostafiók, 10 MB tárhelypostafiók, 10 MB tárhelypostafiók, 15 MB tárhelypostafiók, 25 MB tárhelypostafiók, 25 MB tárhely
Ügyfélszolgálatszemélyesen isszemélyesen isszemélyesen isszemélyesen istelefon, on-linetelefon, on-line
Minimális szerződéskötési idő2 év2 év2 év1 év2 év1 év
Vírusvédelem1250 Ft/hónincs2250 Ft/évingyenesnincs5790 Ft/év
Akcióigenigenigenigennemigen

* On-line megrendelés esetén

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.