A városi önkormányzat vissza akarja vásárolni a Pécsi Vízmű Rt. kisebbségi tulajdonát a francia Suez cégcsoporttól. Pécs 1995-ben adta el a vízmű részvényeinek 48 százalékát 350 millió forintért a Suez cégcsoport jogelődjének. Később azonban a képviselők közgyűlésen hatalmazták fel Pécs vezetőit, hogy tárgyaljanak a cégcsoporttal a francia tulajdonos kezében lévő részvények megvásárlásáról, mert drágállták a részvénytársaság szolgáltatásait. A vételi szándékot Juhász István, a gazdasági bizottság vezetője akkor úgy indokolta, hogy azért is érdemes viszszavenni a kisebbségi tulajdont, mert egy százszázalékosan önkormányzati tulajdonban lévő szolgáltató cég számos uniós fejlesztési forrást megpályázhat.
*
Juhász István kijelentette, jelenleg is folynak a tárgyalások a francia tulajdonosokkal. Nem tudta megmondani, az lesz-e a megoldás, hogy a város kivásárolja a franciák tulajdonrészét, vagy másképpen bírja rá a külföldi tulajdonosokat, hogy osszák meg a cég magas jövedelmét a magyar partnerrel. Nagy Csaba, a Fidesz–MKDSZ frakcióvezetője szerint a megállapodás fő akadálya az, hogy a francia tulajdonos érdekeit rendkívül erős szerződés védi. Végső esetben bírósághoz is fordulhat a pécsi önkormányzat. Nagy szerint a Suez csoporttal nem az a baj, hogy drágán szolgáltat, hanem az, hogy profitját kiviszi az országból. A visszaállamosítás valójában annak beismerése, hogy nem volt jó döntés a privatizáció.
Toller László nem először nyúlt ehhez az eszközhöz a baranyai megyeszékhelyen. A kommunálishulladék-gazdálkodással foglalkozó Biokom Kft. 49 százalékos részvénycsomagját korábban visszavásárolta az önkormányzat a francia CGE csoporttól, amely így száz százalékban a város tulajdonába került. A cég egyébként Baranya, Tolna és Somogy megyében, így Pécsett is és további 233 településen mintegy 380 ezer lakost, illetve további 3600 vállalkozást és intézményt szolgál ki. A Biokom visszavásárlása egyébként példátlan eset volt a rendszerváltás óta zajló privatizáció történetében. Mivel a Biokom esetében a város számításai beigazolódtak, a pécsi önkormányzat úgy látja, hogy érdemes a vízmű esetében is lefolytatni a tárgyalásokat a visszavásárlásról.
Külföldi példák is akadnak szép számmal balul sikeredett privatizációra. 2003. szeptember 28-án csaknem egész Olaszországot sötétségbe borította egy áramkimaradás. Az áramszünet mintegy 110 vonatot kényszerített a nyílt pályán való megállásra. Az energiaellátás csak fokozatosan állt helyre az országban, számos vasúti szerelvény még napok múltán sem indulhatott útjára. Az Atel svájci áramszolgáltató szerint a krízist az váltotta ki, hogy az erős vihar kicsavart egy fát az Itália felé villamos áramot továbbító 380 voltos távvezeték közelében, és az rázuhant a kábelre. Szakértők szerint azonban a konkrét kiváltó ok mögött a liberalizált áramszolgáltatás paradoxona húzódik meg: a profitérdekelt szolgáltatóknak nem érdekük az ellátórendszer magas szintű karbantartása, a biztonsági tartalékok kialakítása. Az olasz energiarendszer krízisét megelőzően az Egyesült Államokban akadtak súlyos ellátási problémák a liberalizáció következtében.
A brit vasút esete is intő példa lehet. Európában eddig a British Railt (BR) és az észt vasutat privatizálták. A brit vasúti infrastruktúra értékesítése azonban olyan balul ütött ki, hogy az egész kontinensen lekerült a napirendről az állami vasúti hálózatok magánkézbe adása. Az angol kormány egy-két év elteltével államosította vissza a vasúti hálózatot. A BR privatizációjáról a Major-kormány hozott határozatot 1995-ben, a vasúti pályahálózatot a Blair-kabinet idején, 2000-ben vette át a Railtrack magántársaság, a brit infrastruktúrát ugyancsak Blairék államosították vissza 2001–2002-ben. Az állami infrastruktúra privatizációja botrányosan alakult, a nem várt forgalomnövekedés, az egyszerre szigorított költség- és biztonsági feltételek miatt csődbe került a Railtrack, működése idején pedig megszaporodtak a vasúti balesetek a szigetországban. A magántársaság nem tudta biztonságosan és hatékonyan üzemeltetni a hálózatot, amely jelenleg a Network Rail nevű állami cég irányítása alatt áll.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el