Pénzmosásról értekeznek

Nemzetközi konferencia kezdődött tegnap Budapesten a pénzmosás visszaszorításáért. A rendező Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) több neves külföldi és hazai szaktekintélyt hívott meg előadónak.

2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromnapos nemzetközi konferenciát szervezett az NNI több neves külföldi, illetve magyar szaktekintély meghívásával. Az egyik tegnapi előadó Andrew Mitchell volt, akinek segítségével dolgozták ki az Egyesült Királyságban az 1996-os elkobzási törvényt. A jogász szakterülete a karibi térség pénzmosási ügyei. Mitchell szerint a főleg a kábítószer-csempészethez kapcsolódó pénzmosási nyomozások kezdeti szakaszában kell a legtöbb bizonyítékot beszerezni, ugyanis így sok pénzt és időt takaríthatnak meg. Mitchell egyik jelenleg is folyó ügyét hozta példának: a karibi térségből Hollandián és Franciaországon keresztül három évig tonnányi kokain érkezett Londonba. A Scotland Yard munkatársai többeket elfogtak, és akadt egy francia gyanúsított is. Már a perek folytak Londonban, de a Franciaországban összegyűjtött adatokat egy éve nem kaptuk meg – panaszolta a jogász. Az anyag ugyanis a bürokratikus rendszerben elakadt.
A bűncselekményekből származó vagyonok elkobzásáról a jogász kifejtette: az Egyesült Királyságban például már 1769 óta elismert eljárás a vagyonelkobzás. Azóta azonban túlságosan is közeledtek egymáshoz az elkövetők és áldozataik, illetve a becsületes polgárok jogai. Manapság nehéz kriminalizálni a bűnözők vagyonát. Ezért találták ki az Egyesült Királyságban, hogy ha nem bizonyítható a vagyon bűnös eredete, de a tulajdonos mégsem tud a gyarapodására magyarázatot adni, akkor megadóztatják.
Hazánkban évente jó, ha egy tucat pénzmosással összefüggő nyomozást indít a rendőrség, bár a látencia ennél a bűncselekménynél is magas lehet – mondta el az előadás szünetében lapunknak Papp Csaba, az NNI gazdaságvédelmi főosztályának vezetője. A bűnös vagyonok elkobzásával összefüggésben a magyar gyakorlat az, hogy amíg folyik a nyomozás, addig a vagyonra biztonsági intézkedést, később zár alá vételt kérnek. Papp szerint követendő példa lehet a fent említett brit rendszer, ahol megadóztatják a kétes vagyonokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.