Összeférhetetlenség és kartellgyanú, továbbá a közbeszerzési törvény egyes paragrafusainak megsértése is felmerült az egységes digitális rádiótávközlő rendszer (EDR) közbeszerzési eljárásánál – írtuk meg korábban a szakjogászokat foglalkoztató Trinn ügyvédi iroda állásfoglalása alapján. Az ügyben egy magánszemély kifogást is emelt több hivatalnál. A Miniszterelnöki Hivatal által kiírt tenderre ugyanis három konzorcium jelentkezett, vállalva, hogy legalább tíz éven keresztül korszerű Tetra-rádiószolgáltatást nyújt nyolc készenléti és rendvédelmi egységnek, felváltva a mostani mobiltelefonokat és URH-rádiókat. Csakhogy mindhárom jelentkező, a Magyar Telekom és a T-Mobile, a Magyar Villamos Művek és a SAAB Contracting AB, valamint az Antenna Hungária és a Siemens társulása ugyanazt az alvállalkozót, a finn Nokiát jelölte meg mint a technológia és a berendezések leszállítóját. A közbeszerzési kiírásból pedig egyértelműen kiderül, hogy a technológia a fő eleme az állami beszerzésnek.
Beszámoltunk arról is, hogy Berényi Lajoshoz, a Közbeszerzések Tanácsának elnökéhez címzett beadványában a névtelenséget kérő panasztevő kiemelte: a közbeszerzési törvény előírja az ajánlatkérőnek – ez esetben a kancelláriának – a verseny tisztaságának biztosítását, ami csak akkor valósulhat meg, ha a pályázók között valódi verseny van.
Berényi a Magyar Nemzethez is eljutó levelében elutasította, hogy hivatalból eljárást indítson az ügyben, igaz, nem zárta ki, hogy törvénysértő helyzet alakulhatott ki a közbeszerzés során. – Jóllehet a hivatkozott esetben felmerülhet a verseny alapelveinek megsértése, úgy vélem azonban, hogy a beadványban foglaltak nem tartalmaznak minden, ennek megítéléséhez szükséges információt. Az ajánlatok elbírálása során az ajánlatkérő kötelessége ugyanis megállapítani, hogy mely ajánlatok érvénytelenek, illetve van-e olyan, akit az eljárásból ki kell zárni – fogalmazott az elnök.
A Gazdasági Versenyhivatalnál a beadványok készítője arra hivatkozott: az a tény, hogy minden ajánlattevő ugyanazt az alvállalkozót jelölte meg, miközben az alvállalkozó a közbeszerzés legjelentősebb tételét szállítja le, kartellgyanúra ad okot. A bejelentő szerint okkal feltételezhető, hogy az ajánlattevők, illetve közös alvállalkozójuk, a Nokia összejátszott, ezáltal törvénytelenséget követett el.
A hivatal kartellcsoportja – mint megtudtuk – meghallgatást is tartott az ügyben, később azonban elutasította a kartellgyanú kivizsgálását. A versenyhivatal kommunikációs osztályán azt a feleletet kaptuk, hogy ilyen ügyekben akkor lehet csak eljárni, ha az ajánlatkérő már nyertest hirdetett a tenderen, a közbeszerzés folyamata azonban még nem zárult le. Hasonló állásfoglalást tett Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is. Az ombudsman irodáján arról tájékoztattak, hogy a vonatkozó törvény alapján csak akkor fordulhat valaki az országgyűlési biztoshoz, ha a rendelkezésre álló jogi lehetőségeket már kimerítette. Tehát először a Közbeszerzési Döntőbizottságnak kell foglalkoznia a kifogásokkal.
Megkerestük Galambos Józsefet, a világban leginkább elterjedt Tetra-rendszerek gyártóját, a Motorola Rt. hazai ügyvezető igazgatóját is. Kérdésünkre elmondta: mindhárom konzorciumnak versenyképes ajánlatot adtak, s életszerűtlennek vagy más szóval pikánsnak tartja, hogy cégük a nemzetközi eredményei ellenére nem vehet részt a több tíz milliárd forintos kormányzati megrendelésért folyó versenyben. Mivel a szolgáltatásra jelentkező társulások egyike sem választotta a Motorolát, a kormányzat meg sem ismerkedhet ajánlatukkal – kifogásolta Galambos.
A Nokia Tetra-üzletágát időközben átvevő EADS multinacionális vállalat hazai értékesítési igazgatója, Fáy András a kartellgyanúra vonatkozó kérdéseinkre azt felelte: a tender lezárásáig nem kívánnak nyilatkozni az ügyben.
Mint megírtuk: a történtek a kormányzati felelősséget is felvetik, hiszen a visszás helyzet nem alakulhatott volna ki, ha az MSZP–SZDSZ-kabinet a költséges beszerzésnél az előző kormány által kidolgozott módszert alkalmazza, s nem a rendszer szolgáltatóját kísérli meg kiválasztani. Az Orbán-kabinet ugyanis a Tetra-technológia gyártóit szerette volna versenyeztetni egymással.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit