Ügyészségi állásfoglalásra vár a Nemzeti Akkreditációs Tanács (NAT) elnöksége, mert mint arról lapunk is beszámolt, a múlt héten csütörtökön nem sikerült elnököt választani. A NAT elnöksége arra vár választ az ügyészségtől, hogy értelmezze a tanács belső szabályzatát, melynek megalkotásakor nem gondoltak olyan kiélezett helyzetekre, mint ami jelenleg az intézmény tisztújítása során kialakult.
A NAT belső ügyeit ismerő informátoraink azt állítják, hogy nagy erők mozdultak meg a jelenlegi elnökség eltávolítására és egy meghatározott érdekkör – mely Szanyi Tiborhoz, a felügyeletet ellátó gazdasági minisztérium államtitkárához köthető – előnyhöz juttatására. A tisztújítás során nyomásgyakorló eszközökben nem volt hiány. Szerephez jutottak fenyegető telefonok éppúgy, mint egy vidéki cég képviseletében gyakran felszólaló vezetőjelölt, aki valójában a gazdasági minisztériumi tisztviselője. Amikor kiderült, hogy nem eredményes az elnökválasztás, az egyik elnökjelölt magából kikelve szólította fel lemondásra a jelenlegi elnököt, aki egyébként ugyancsak aspiráns.
A NAT a laboratóriumok, a tanúsító és az ellenőrző szervezetek kizárólagos jogú nemzeti akkreditáló szerve. Feladatkörébe tartozik a Kermi és a többi, jelenleg privatizáció előtt álló laboratóriumok működésének ellenőrzése is. Informátoraink attól tartanak, hogy ha szakmailag nem elkötelezett irányítás alá kerül a NAT, egyedi szempontokat érvényesít egyes laboratóriumok akkreditálása során, és ezzel aláássa a szervezet nemzetközi tekintélyét.
Orbán Viktor: A héten két megdöbbentő hír is napvilágot látott