Életfogytiglan Kaisernak

Jogerősen helybenhagyta a Fővárosi Ítélőtábla tegnap a Kaiser Edére első fokon kiszabott végleges életfogytiglani szabadságvesztését. A móri bankrablás Hajdú Lászlóra vonatkozó részében viszont új eljárásra kötelezték az elsőfokú bíróságot. Az ügyvédek további jogi lépéseket ígértek.

2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyereségvágyból, társtettesként, előre kitervelten, több emberen elkövetett emberölés, illetve minősített rablás, emberölés kísérlete és más bűncselekmények miatt jogerőre emelte tegnap a Fővárosi Ítélőtábla a Kaiser Edére első fokon kiszabott végleges életfogytiglani fegyházbüntetést. A móri bankrablásban játszott szerepének kiderítésére viszont új eljárásra utasította az ítélőtábla az elsőfokú bíróságot Hajdú László esetében. Nála a nem jogerős ítéletet a móri vádpontban hatályon kívül helyezték. Első fokon ugyanis Hajdú bűnösségét a bankrabláshoz használt fegyver beszerzésében és elrejtésében nem mondta ki a Fővárosi Bíróság, csupán más fegyveres rablások miatt ítélték tizenöt évre. A bizonyítékok köréből kirekesztették Hajdú zárkájának lehallgatási jegyzőkönyveit, mert az abban szereplő adatok nem voltak elegendőek arra, hogy kimerítsék a benyújtott vádat, hanem azon túlmutató, a bankrablásban való részvételre vonatkozó információkról szóltak. A nyolcas gyilkosság elkövetésével ugyanis Hajdút nem vádolta az ügyészség.
Tóth Éva bírónő hangsúlyozta: a bíróságnak ki kell merítenie a vádat, és arról érdemi határozatot kell hoznia. A vád kimerítésének hiánya eljárási szabálysértés, amely megalapozatlanságot jelent, és indokolja az ítélet hatályon kívül helyezését. A bíróság a Kaisernak alibit igazolókkal szemben a hamis tanúzás miatti eljárás megindításához az iratokat a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnak küldte el.
Az ítélet több mint háromórás indoklásában a bírónő kijelentette, hogy a Fővárosi Bíróság alapos, körültekintő és részletes bizonyítást folytatott le. A móri vádpontról elmondta: három és fél éve Kaiser Ede ismeretlen társával megfigyelte a Fejér megyei kisváros bankját, és gondosan eltervezték a rablást. Beszerezték a fegyvereket, majd 2002. május 9-én dél körül behatoltak az Erste Bank fiókjába. Ott először Kaiser belelőtt Sz. Csaba biztonsági őrbe, míg a másik tettes fekete festékkel lefújta a biztonsági kamerát, ezután ő is több lövést adott le Skorpió gépfegyveréből az őrre. Kaiser a bank ajtajában az oda igyekvő hét embert műszaki okokra hivatkozva elküldte, társa pedig módszeresen kivégezte a bent lévő ügyfeleket, illetve dolgozókat. Végül nem sokkal fél egy után csaknem hét és fél millió forinttal távoztak.
A bíró szerint mindezek igazolására számos bizonyíték állt rendelkezésre. Arról, hogy mit csináltak a bankban fél órát a tettesek, amikor a nyomozáskor készített animációs film szerint percek alatt végeztek az áldozatokkal, a bíró azt mondta: el kellett tüntetni a nyomokat és több ügyfél érkezése is hátráltatta az elkövetőket a bank gyors elhagyásában. Ez a nyomszegénységre is válaszul szolgálhat. Pénzszerzés volt a bankrablás indítéka, a kivégzésszerű gyilkosságokat pedig azzal magyarázta a bíróság, hogy az áldozatok látták a tettesek maszk nélküli arcát. Más indítékra nincs adat. Az elkövetők azért nem nyúltak a számzáras trezorhoz, ahol huszonegymillió forint lapult, mert tudták, hogy az munkaigényes – hangzott az indoklás. Azt is kizárta a bíróság, hogy adatok vesztek el azzal, hogy a tettesek szétlőtték a számítógépet. Ezt az Erste Bank közölte az eljárásban. Ezzel kívánta cáfolni a bíróság azt a lapokban megjelent hírt, amely szerint súlyos gazdasági bűnügy leplezése lett volna a móri támadás.
A védők által vitatott felismertetési eljárásokról szólva Tóth Éva kifejtette: ezeket nem lehetett kifogásolni, mert törvényesek voltak, a kisebb hiányosságaiktól eltekintve. Összhatásában pedig mindenképp Kaiser ellen szóltak.
A védelem több kifogása a számos terhelő bizonyítékkal szemben nem bírt kellő súllyal. Arra pedig nem a Fővárosi Ítélőtáblának kell válaszolnia, hogy ki volt Kaiser ismeretlen társa, ugyanis a vádiratban már eleve ismeretlenként említették. Az elő nem került gyilkos fegyverek akkor lesznek meg, ha előadja, aki elrejtette – közölte a bíró. Megkereste ugyanis a Nemzeti Nyomozó Irodát a bíróság, amikor felvetődött, hogy a diósdi kettős gyilkosság ügyében megtalálták a Móron használt Skorpiót. Azonban a szakértői véleményre hivatkozva azt a tájékoztatást kapták, hogy nem azt a fegyvert találták meg.
Dezső Antal, Kaiser védője az ítélet után elmondta: tudomásul veszi a határozatot, de akár Strasbourgig is elmegy, hogy védence ártatlanságát bizonyítsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.