Eljárás a sushi miatt

Több áruházba is eljutott az a törvénytelenül készített sushi, amelyről múlt héten szerzett tudomást a Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás. Bajorországban még nem tudták kideríteni, vajon mely magyarországi húsüzemekbe került az emberi fogyasztásra alkalmatlan nyesedék.

2005. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak megtalálása helyén, hanem az áruházlánc több üzletében is a polcokra került az az engedély nélkül gyártott sushi, amit a múlt hét pénteken foglaltak le a hatósági állatorvosok Budapesten.
Mint azt megírtuk, egy vevő egy tálca sushival kereste fel a Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomást, azzal, hogy az 1200 forintért vásárolt japán ételkülönlegesség a címkéje szerint a vásárlást követő napon készült. Hajós Ádám élelmiszer-higiénikus főállatorvos lapunknak elmondta: munkatársai azonnal ellenőrzést tartottak az áruházban, és levetették a polcról a terméket. Ezután a készítőhöz indultak, de az árun megjelölt címen csak egy magánlakást találtak. Rövid nyomozás után azonban múlt pénteken a nyilvántartásukban felfedeztek egy, a gyártóval megegyező nevű éttermet. Itt kiderült, hogy az üzemeltető törvénytelen módon nemcsak a vendégekre főzött, hanem az áruháznak is csomagolt és adott el sushit. Ugyanitt 30 kilogramm, helyben fagyasztott, jelöletlen halat és kész sushit is lefoglaltak. Az üzemeltető ellen szabálysértési eljárást kezdeményeztek, majd a történtekről értesítették az áruházláncot, és megtiltották az étel forgalmazását.
A napokban derült ki, hogy Németországból hamis papírokkal csaknem 1700 tonnányi, emberi fogyasztásra alkalmatlan nyers bőrt és csontot adtak el hét európai országba, közöttük hazánkba is. A bajor vágóhidakról származó, harmadosztályú árut macska- és kutyaeledelnek szánták, de félő, hogy feldolgozva, élelmiszerként már el is fogyott a boltokból. Mostanra kiderült, hogy két német húsüzem vétkes az ügyben. Süth Miklós országos főállatorvos felkérte a hazai húsgyárakat, jelezzék, ha rendeltek árut az említett bajor cégektől. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal tájékoztatása szerint a német hatóságoknak tegnapig még nem sikerült kinyomozniuk, hogy pontosan hová került a nyesedék.
Hajós Ádám lapunknak elmondta: a kergemarhakór megjelenése óta az emberi fogyasztásra alkalmatlan állati részeket konténerbe zárják és megsemmisítik, ezeket disznóknak vagy szárnyasoknak szánt húslisztté sem lehet feldolgozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.