Kiábrándult a gazdasági elit a kormányból

A Szonda Ipsos tegnap közzétett közvélemény-kutatása szerint a Fideszt pártolja a gazdasági elit. A lapunk által megkérdezett szakértők szerint elégedetlenség és csalódás jellemzi a vállalatvezetőket, mert a szocialista–szabad demokrata koalíció gazdaságpolitikája következetlen, felemás, és többségük szerint a gazdaság lejtmenetben van.

2005. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatás szerint – amit a Világgazdaság ismertetett – a cégvezetőknek csak töredéke, 13 százaléka véli úgy, hogy prosperál a cége, 41 százalékuk lefelé tartó pályán mozog, míg 46 százalékuk helybenjárást érzékel. Ennek következménye, hogy bár a megkérdezettek eredendően inkább baloldali meggyőződésűek – 51 százalék, valamint liberálisak: 61 százalék –, a nagyobbik ellenzéki párt mégis 10 százalékkal vezet körükben. A legutóbbi adatfelvétel szerint a Fideszre a gazdasági elit 33 százaléka, a szocialistákra 23 százalékuk szavazna.
Csaba László közgazdász, a Közép-európai Egyetem professzora szerint a cégvezetők értékválasztásában a jelenlegi kormánnyal való elégedetlenség játssza a főszerepet. – Eltérő képet mutat a koalíció szavakban és tettekben megfogalmazott gazdaságpolitikája. Miközben a kormány vállalkozásbarát filozófiáról beszél, addig a tömeges áfavisszatartás, a folyamatos adó- és munkaügyi ellenőrzések jellemzik a gyakorlatot. Emiatt a kabinet elveszítette hitelét a cégvezetők szemében, így hiába indulnak az újabb és újabb programok, a vállalkozók nem bíznak ezekben – tartja a szakember. Csaba László szerint a mérleg serpenyőjét a kormányzattal szembeni elégedetlenség mellett az is a Fidesz felé billenti, hogy az ellenzéki párt markáns adócsökkentést ígér kormányra kerülése után, ráadásul már körvonalazódik hosszú távú gazdaságpolitikai stratégiája is.
– A gazdasági elitet nem politikai szempontok vezérlik akkor, amikor egy párt gazdasági elképzeléseit értékelik. Gyakorlati okok miatt így azok is vonzódhatnak a Fidesz gazdaságpolitikájához, akik életkoruk és szocializációjuk okán inkább liberális, baloldali kötődésűek – véli Giró-Szász András. A Századvég Alapítvány igazgatója szerint a legnagyobb ellenzéki párt világossá tette, hogy kormányra kerülése után gyakorlatias gazdaságpolitikát követ majd. – A pragmatikus gazdasági szemlélet pedig nem jobb- vagy baloldali szólamok mentén dönt, hanem azt vizsgálja meg, mi hozza jobb helyzetbe az államot és a gazdaságot.
A gazdasági elit csalódottsága tükröződik a közvélemény-kutatás eredményeiben – vélekedett Bod Péter Ákos közgazdász. A gazdasági szereplők mindennapi tapasztalata azt támasztja alá, hogy a nagy fogadkozások ellenére nem javult a gazdaságpolitika a Medgyessy-korszak óta. A harsány sikerpropaganda inkább irritáló, mint meggyőző. A feketeleves azonban csak ezután jön – állította Bod Péter Ákos, – mert a könyvelési trükkök lelepleződése és az államháztartási hiánycél sokadik felfelé módosítása még komoly presztízsveszteséget okoz a Gyurcsány-kabinetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.