Ma jogerős ítélet a móri perben

2005. 10. 25. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogerős ítéletet hirdet ma a Fővárosi Ítélőtábla a három és fél évvel ezelőtti, nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás ügyében. Az elsőrendű vádlottat, Kaiser Edét tavaly végleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélték első fokon, míg társa, Hajdú László 15 éves szabadságvesztést kapott.
Nincs könnyű helyzetben az ítélőszék, hiszen a magyar kriminalisztika egyik legbrutálisabb tettéről kell állást foglalnia, amely már a nyomozás alatt, de az elsőfokú ítélet után is számos kételyt ébresztett a kívülállókban. Ezeket foglalta össze – elsősorban persze védence, Kaiser Ede érdekében – Dezső Antal ügyvéd tavaly az elsőfokú ítélet előtti, csaknem négyórás perbeszédében, melyben feltette a kérdést: „Hozható-e kétségektől mentes döntés a móri ügyben akkor, amikor a védelem oldaláról több került a mérleg serpenyőjébe, mint a vádhatóságéról, s többek között a nyolc embert legyilkoló kilétére is hiányzik a válasz? Ahol ennyire átitatja a bizonyítási anyagot a kétség, ott vajon milyen ítélet születhet?”
*
A Fővárosi Bíróság büntetőtanácsának elnökét, Varga Zoltánt azonban meggyőzték a nyomozó hatóság bizonyítékai, s úgy értékelte: 2002. május 9-én dél és fél egy között Kaiser Ede tevékeny részvételével nyolc embert megöltek a móri Erste Bankban, és 7,3 millió forintot elvittek. A fiókból két férfi jött ki, egyikük ismeretlen maradt. Nem derült ki az sem: a támadás bankrablás volt-e. Ennek ugyanis nem voltak jelei, mivel kísérletet sem tettek a széf kinyitására. A bíróság tehát nem tudta megállapítani, hogy mi volt a tettesek célja.
A mindvégig a vérengzés elkövetőjének tartott Hajdú László ellen az ügyészség csupán annyi bizonyítékot tudott felsorakoztatni, amennyi szerintük a bűnsegédlethez, azaz a gyilkos fegyverek beszerzéséhez és eltüntetéséhez lett volna elegendő. A bíróság ítéletében azonban úgy vélte, még ezt a vádat sem sikerült megfelelően alátámasztani. Hajdú azért kapott csupán 15 évet, mert nem kerestek bűnbakot – hangsúlyozta indokolásában Varga Zoltán.

Elárverezik a bizonyítékokat. Mivel a hatóságokat nem érdeklik a móri bankrablás bizonyítékai, ezért árverésre bocsátják azokat – értesült a HavariaPress. Ismert: egy szlovák és egy magyar vádlott nemrégiben beadványt írt az ügyükben eljáró kerületi bíróságra, amelyben korrekt eljárás fejében a móri bankrablás bizonyítékait adták volna át a hatóságoknak. A Nemzeti Nyomozó Iroda meghallgatta őket, ám az ügyészséggel együtt úgy döntöttek: nem kötnek alkut a vádlottakkal. Állítólag a szlovák férfi kapcsolható Mórhoz, mivel két olyan cégben is tulajdonos, amelynek bankszámlája volt a megtámadott fiókban. Sőt, az egyik cég számára bonyolították le a vérengzés napján az utolsó banki tranzakciót is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.