Míg Gyurcsány Ferenc szombaton az MSZP országos választmányán még arról szólt, hogy novembertől a kormány rendelettel akadályozza meg a gázárak további növekedését, az egyik kereskedelmi adó, az RTL Klub esti híradója tegnap úgy értesült, hogy a bejelentés az intézményekre és az ipari nagyfogyasztókra nem vonatkozik. Batiz András ezt megerősítve lapunknak elmondta: e kör számára november 1-jétől 19 százalékkal emeli a gáz árát a kormány. A drágulás ugyanakkor nem érinti a lakossági fogyasztókat, azokat sem, akik évente háromezer köbméternél több gázt használnak fel. A közintézmények – oktatási, szociális, egészségügyi és más közösségi létesítmények – tehernövekedését pedig átvállalja a kormány, függetlenül attól, hogy a fenntartó önkormányzat, egyház vagy alapítvány.
Szakértők a magas nemzetközi tarifák miatt már korábban is elkerülhetetlennek látták a hazai gázárak további növelését, ám azt inkább januártól valószínűsítették. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a lakosságot a közüzemi gázárak növelése is érinti, hiszen az nagymértékben sújtja a hazai vállalkozásokat, és kihatással van a fogyasztói árakra. Ráadásul a hazai gázárszerkezet már most is torz. Ezt az állapotot pedig nem lehet a végtelenségig fenntartani.
– Valódi szociális tarifára lenne szükség a rászoruló lakossági fogyasztók terheinek mérséklése érdekében – állapította meg érdeklődésünkre az Ipari Energiafogyasztók Fórumának elnöke. Szaniszló Mihály szerint a rászorultság elvére alapuló gázártámogatást mihamarabb ki kell dolgoznia a kormánynak, mert enélkül lehetetlen igazságos viszonyokat teremteni. A szakember már korábban is tartott attól, hogy a vállalkozások rovására készít tarifaemelési tervet a kormányzat, ami most bekövetkezett.
A jelenlegi támogatási rendszer újragondolása a kormányzati kommunikációban is felbukkant. Veres János a közelmúltban azt mondta, hogy az évente háromezer köbméter felett fogyasztó háztartások egyáltalán nem kapnak majd támogatást januártól. Ezzel kiszorulnának a kedvezményezettek köréből az egyébként rászoruló nagycsaládosok. Szombaton pedig a pénzügyminiszter kijelentette: olyan gázár-támogatási rendszert vezet be a kormány jövőre, amely megfelel az EU normáinak, vagyis csak a szociálisan rászorultak válnak a támogatásra jogosulttá. A tárcavezető a részletekbe nem volt hajlandó belemenni, azt azonban elmondta, hogy a gázár-kompenzáció az idén 50–100 milliárd forintot emészt fel.
A lakossági ár további alakulását egy új kormányzati ötlet, a biztonsági gáztároló megépítése is befolyásolhatja. A parlament hamarosan szavazhat az ügyben, annak ellenére, hogy nincs egyetértés arról, mennyibe is kerül majd a fogyasztóknak a beruházás. Nagyjából arról van szó, hogy 2012-re felépülne egy 1,3 milliárd köbméteres földgáztároló. Ez a tárca számításai szerint 2007-től kezdve folyamatosan növekvő mértékben jelentene többletkiadást a fogyasztóknak. A terhelés 2012-ben érné el a csúcsot kétszázaléknyi plusszal. A nagyfogyasztók számításai szerint a biztonsági készlet hétszázalékos emelés mellett tartható csak fent.
Orbán Viktor: A héten két megdöbbentő hír is napvilágot látott