Perben egy 15 milliárdot érő találmány miatt

Az éber adóellenőr már azelőtt lecsapott a feltaláló és partnere „számlagyárára”, mielőtt az visszaigényelte volna az áfát. Az eredmény: évekig tartó pereskedés, amelyen az adóhatóság akár tizenötmilliárd forintot is bukhat.

2005. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz emberek – ez volt a címe a hatvanas évek sikerfilmjének, amely arról szólt, miként bánt az „emberarcú szocializmus” a különleges képességű, de nem simulékony természetű dolgozókkal, a feltalálókkal. Wilheim László története azt mutatja, hogy a kreatív, innovatív embertípus sorsa a vadkapitalizmus világában sem éppen könnyű. A feltalálók manapság is nehéz emberek.
A ma 70 esztendős mérnök-feltaláló már a rendszerváltozás előtt komoly vállalkozói tevékenységet folytatott. Az ország legnagyobb vállalatainak gyártott nagy értékű gépalkatrészeket, például dízelmozdonyok motorjához dugattyút. A kor színvonalán álló precíziós gépekkel és berendezésekkel dolgozó Wilheim a gyártásban szerzett tapasztalatai alapján dolgozta ki találmányát, amelyet évek alatt tökéletesített és 1996-ban szabadalmaztatott. A szabadalmi okirat tanúsága szerint az „osztott tömítőgyűrű tetszőleges dugattyúrendszerekhez” nevű technológia megakadályozza, hogy a dízelmotorok dugattyúi aszimmetrikusan – ovális alakban – kopjanak. Ezzel nő a motor élettartama, jelentős megtakarítás érhető el az üzemanyag-fogyasztásban, csökken a károsanyag-kibocsátás, így a környezetterhelés. A feltaláló jelentős európai járműgyártókkal tárgyalt találmánya hasznosításáról. A Volvo svéd haszongépjármű- és buszgyártóval jelenleg is folynak az előkészítő tárgyalások, és jó néhány autóbusz fut Wilheim-féle technológiával. Az európai hasznosítás mellett más földrészekről, Ázsiából és Ausztráliából is érkezett érdeklődés a dugattyúrendszerek iránt, ezért Wilheim László úgy határozott, hogy a szabadalom hasznosításának a jogát ügynökön keresztül értékesíti. Az ügynök – egy magyar tulajdonú, fővárosi székhelyű vállalkozás – meg is vette a jogot, nem kevesebb mint tizenötmilliárd forintért.
Az üzletből azonban nem lett semmi. Bár Wilheim igyekezett körültekintően előkészíteni a nagy értékű számla kibocsátásának, befogadásának, valamint a hárommilliárdnyi általános forgalmi adónak az útját, az adóhatóság hibát vélt felfedezni a cégpapírokban. A verdikt: a WILA motor fiktív, a számla fiktív, az általános forgalmi adó nem kifizethető a vevőnek, ugyanakkor a számla kibocsátójának be kell fizetnie a meghatározott határidőre az áfát. Nem kevesebbet, mint hárommilliárd forintot.
Hogyan és miért történt mindez? – vetődik fel a kérdés, miként Wilheim László maga is százszor feltette magának. Mielőtt a rejtélyt megfejtenénk, ismerkedjünk meg egy kicsit közelebbről a tizenötmilliárdos számlával! A formanyomtatványt géppel töltötték ki. Az áru neve és cikkszáma: „szabadalom hasznosítási jog mellékelt szerződés szerint”, SzJ: 144. Mennyiség 1 db, értéke 11 750 000 000 forint. Az áfa 25 százalékos, értéke 2 937 500 000 forint. Fizetendő: 14 687 500 000, azaz Tizennégymilliárd-hatszáznyolcvanhétmillió-ötszázezer forint.
Vagyis ezért a köznapi ember számára szinte felfoghatatlan összegért egy találmány felhasználói jogát, azaz láthatatlan, tapinthatatlan valamit adtak és vettek. Ám ennek a nehezen körülhatárolható valaminek van egy nagyon is kézzelfogható következménye: az általános forgalmi adó, amelyet az állam az ügylet során először kiad, később bevesz. Az állam, illetve annak adóhatósága szempontjából mindebből tehát annyi érdekes, hogy – rövid távon – nagyon sok pénzt, hárommilliárd forintot ki kell adni az államkasszából.
Nézzük, mi is történik egy áfás számla kibocsátásakor! Az eladó és a vevő megállapodnak a termék vagy szolgáltatás eladásában, illetve megvásárlásában és az árban. Az eladó számlát bocsát ki. A vevő befogadja, és miután megkapta az árut vagy szolgáltatást, kifizeti az ellenértéket, valamint az áfát is. Az adó innentől az eladónál, a számla kibocsátójánál van. A vevő ezután a törvényben meghatározott időpontban az általános forgalmi adót visszaigényli a költségvetéstől. Az eladó pedig – ugyancsak a törvények megszabta időben – bevallja és befizeti az áfát. A papírforma szerint az állam nem jár sem jól, sem rosszul, az áfa kimegy és visszajön, ahogy kártyanyelven mondják: „pénz az ablakban”.
Wilheim László és ügynöke esetében kicsit bonyolultabb volt az ügymenet, mert a vevő nem fizetett azonnal, hiszen továbbértékesítette – volna – a jogokat. Az áfát azonban – mivel a cég negyedéves áfabevallásra kötelezett volt – a számla kibocsátásához (májushoz) képest viszonylag rövid idő múlva, júliusban igényelhette vissza. A WILA motor pedig – mert az éves bevallói körhöz tartozott – bevallani és befizetni csak a következő év februárjában volt köteles. Vagyis az érvényes törvények szerint előfordulhatott, hogy egy vállalkozás fél évig ingyen használhatta „állam bácsi” pénzét. Ezt a nem kevés összeget forgathatta, fialtathatta, szabadon rendelkezett vele. Az akkor érvényes szabályok szerint az adóhatóság csak az éves bevallás után követelhette az adót. A nagy összegű adó-visszaigénylés miatt óvatosan kívántak eljárni, ezért Wilheim László és partnere, vevője felkereste az adóhatóság területileg illetékes vezetőit, és ott igyekezett előre tisztázni a lehetséges buktatókat. Megállapodásukról jegyzőkönyvet készítettek, azt a hatóság embereivel aláíratták.
A krach mégis beütött: néhány nap múlva kiderült, az adóhatóság nyilvántartása szerint a cégnek más volt a tevékenységi köre, mint a cégpapírokon szerepelt, ezért az APEH kezdeményezte a cégbíróságon a WILA motor törlését visszamenőlegesen, 1984-es bejegyzéséig. Ha pedig nincs cég, akkor fiktív a számla is, amit kibocsátott. Az áfát nem fizették ki, a visszaigénylő társaságot megbírságolták. A feltaláló igyekezett minden jogorvoslati lehetőséget igénybe venni. Fellebbezett, feljelentést tett az ügyészségen, a Legfelsőbb Bíróságig is eljutott az ügye, amely megállapította, hogy cégének visszamenőleges hatályú törlése törvénytelen volt, vagyis a számla kibocsátásakor létezett a cég, azaz nem volt fiktív, ahogy a számla sem.
Wilheim László most polgári pert folytat az APEH ellen károkozás címén. A káröszszeg nem csekély: a számla értéke, azaz kis híján tizenötmilliárd forint. A perben épp a napokban került sor újabb tárgyalásra.
Kinek és miért jó ez a pereskedés, százmilliós büntetések, milliárdos kártérítések?
Wilheim László szerint az adóhatóság igazgatóságai versenyben állnak egymással a kárérték felderítése tekintetében. Az adóellenőrök jutalma azon múlik, hogyan teljesítenek ebben a versenyben. Amikor Wilheim partnerével felkereste a területileg illetékes igazgatóságot, annak vezetői utaltak rá, jó lenne, ha a feltaláló telephelyet változtatna, és Pest megyei illetékességét feladva egy bizonyos fővárosi kerületben lévő telephelyre jegyeztetné be magát, hogy az áfabevétel annak az igazgatóságnak a teljesítményét növelje.
Az illető vezető azonban valószínűleg még továbbment a „munkaversenyben” – véli a feltaláló. Azt gondolhatta, hogy ha egy hárommilliárdos visszaélést lepleznek le, annak a dicsősége és nem mellékesen nyolcszázalékos jutaléka az adóellenőrök zsebébe kerül. Ennek érdekében kis módosítást végeztek a hatóság adatbázisában. Ekkor változott meg a WILA motor tevékenységének besorolása, aminek következménye aztán a cégbírósági törlés és sok minden egyéb lett. Wilheim László szerint több APEH-elnök és más magas beosztású vezető elismerte, hogy az adóhatóság tévedett. Ám a tévedést és annak következményeit nem korrigálták a mai napig sem. Nyilvánvalóan azért, mert annak büntetőjogi és anyagi hozadékai lehetnek. A feltaláló azonban nem adja fel, és ha itthon nem talál jogorvoslati fórumot, igazáért Strasbourgig, az emberi jogi bíróságig is képes elmenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.