A gyermekklinikán kezelt betegségek közül legnagyobb mértékben az allergiás esetek száma nő – ez indokolja az új, korszerűen felszerelt légútifekvőbeteg-osztály kialakítását –, ám sajnálatos módon növekedés mutatkozik a tumoros és a kardiológiai betegségekkel kezelt kis páciensek számában is – tudtuk meg Oláh Éva professzor asszonytól, a gyermekklinika igazgatójától. Utóbbi kettő közül a rákos megbetegedések növekedése az ijesztőbb – ez ugyanis tényleges esetszám-emelkedést jelez. A kardiológiai vizsgálatok számának emelkedése mögött inkább az rejlik, hogy a mostani vizsgálati eljárások jóval korszerűbbek, mint a korábbiak, és kevesebb ellenérzést váltanak ki a szülőkből és a gyermekekből. A most átadott ultrahangos laborban végzett vizsgálatok nem fájdalmasak, és túlnyomórészt kiváltják a kellemetlen, ráadásul nem is kockázatmentes katéteres eljárást.
A kardiológiai vizsgálatok számának növekedésénél sokkal nyugtalanítóbb az egyre súlyosabb tüneteket produkáló allergia terjedése, a rákos esetek számának növekedése pedig figyelmeztetés: a környezetszenynyezés egyre súlyosabban fenyegeti a ma élő generációk egészségét, és nem kíméli a legkisebbeket sem. Az allergiás esetek és a környezeti ártalmak közötti összefüggés már köztudomású, az Oláh professzor asszony klinikáján évek óta folyó vizsgálatok pedig azt is egyre határozottabban bizonyítják, hogy a leukémiás, az utóbbi időben pedig egyre szaporodó agytumoros megbetegedésekben olyan gyermekek szenvednek nagyobb számban, akik iparilag súlyosan szennyezett területen élnek. A professzor asszony szerint a vizsgálatok jelenlegi állása még nem teszi lehetővé, hogy konkrét területeket nevezzen meg, de az már látszik, hogy a szennyező forrásokon átfolyó természetes vizek több tíz kilométerre is elviszik a rák kialakulásával összefüggésbe hozható veszélyes anyagokat. Oláh Éva úgy véli, ez ellen elsősorban a környezet- és munkavédelmi jogszabályok szigorításával lehetne tenni, ám erre az utóbbi két-három évben kevés szándék mutatkozott.
Mutatkozott viszont jó szándék a többi fejlesztésre szoruló klinika részéről arra, hogy az ambuláns rendelésekre járó gyermekeket – és természetesen nemcsak a tumoros és allergiás, de a vese-, a cukor- és egyéb betegségben szenvedőket is – az eddigieknél sokkal jobb körülmények közé helyezzék. – Klinikáink évről évre megtakarítanak bizonyos összeget azért, hogy az égető fejlesztéseket meg tudjuk valósítani – mondja Fésüs László, a DEOEC elnöke. – És mindig fejtörést okoz, hogy melyik klinika legyen az adott évben a vesztese a többiek spórolásának. Nem könnyű dönteni, hiszen mindig több jogos igény közül kell kiválasztani azt az egyetlent, amit ki is tudunk elégíteni, ám minden évben sikerül konszenzusra jutni. Az idén is mindenki megnyugvással fogadta, hogy nyolcvan év után végre a gyermekklinika hiányzó szárnyának a megépítésére is jut pénz. Külön öröm számunkra, hogy az új épületszárnyban a városi gyermekorvosi ügyeletet is el tudtuk helyezni az eddigieknél sokkal jobb körülmények között – mondja Fésüs László.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?