Tetemes pénzbírság kiszabását indítványozta a bíróságon a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség a paprikaügyben érintett két cégre – közölte tegnapi tájékoztatóján Nánási László főügyész azzal összefüggésben, hogy a vádhatóság szeptember 30-án benyújtotta a társaságok négy vezetője ellen a vádiratot. A főügyész elmondta: hazánk uniós csatlakozása napján hatályossá vált jogszabály lehetővé teszi a cégek büntetőjogi felelősségre vonását. A rendelkezést ebben az ügyben használták fel először. Ha a bíróság elmarasztalja a vádlottakat, akkor a társaság ellen háromféle szankciót alkalmazhatnak: a cég megszüntetése, tevékenységének korlátozása, pénzbírság. Nánási László az ügyben az utóbbit tartja megfelelő visszatartó erejűnek.
A Kalocsai Fűszerpaprika Rt. vezérigazgatója, kereskedelmi igazgatója és termelési igazgatója ellen folytatólagosan elkövetett fogyasztó megtévesztésének vétsége, illetve ártalmas közfogyasztási cikkel viszszaélés bűntette a vád – fejtette ki Nánási László. A sükösdi Házi Piros Paprika Kft. ügyvezetőjét fogyasztó megtévesztésével vádolják, ő azonban az ártalmas közfogyasztási cikkel való visszaélést gondatlanul követte el. A két cég együttesen csaknem négy tonna veszélyes paprikaterméket forgalmazott – jegyezte meg a főügyész.
Ismeretes, hogy az úgynevezett paprikabotrány tavaly ősszel robbant ki, amikor kiderült, hogy a Bács-Kiskun Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás (ÁNTSZ) mérgező, gombatoxint tartalmazó, Brazíliából és Spanyolországból származó paprikát talált az ellenőrzése során, ezért zárolt két megyei fűszerpaprika-gyártó cég részére behozott 60 tonnányi paprikát. Annak ellenére, hogy a problémát a hatóság már a nyár során jelezte, nem történt az ügyben semmi hathatós intézkedés, és a botrány is csak október végén pattant ki, amit kormányzati reagálás is követett. Ennek hatására bevonták az üzletekből az érintett cégek termékeit. Később további négy paprikaforgalmazó vállalat került az ellenőrző vizsgálatokat végző ÁNTSZ látókörébe, mert termékeikben sikerült kimutatni a szennyező mikotoxinokat. A négy cég közül kettő, a tiszaalpári Naturalpár Kft. és a szegedi Rubin Paprikafeldolgozó esetében lehetett kimondottan szennyezésről beszélni. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda is folytatott nyomozást, mert tisztázni kellett, hogy honnan, mikor, mennyi és milyen minőségű paprika-alapanyag került az országba. Később kiderült, hogy Spanyolországból, Peruból, Brazíliából, illetve Dél-Afrikából érkeztek a szennyezett szállítmányok.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten