Vizsgának álcázzák az állatviadalt

Kotorékvizsgának álcázott, Európa-szerte tiltott versenyeket rendeznek évek óta Magyarországon, amelyekre gyakran külföldiek is beneveznek. Védekezésre, menekülésre képtelen rókát vetnek a kutyák elé, mondván: az ebeknek gyakorolniuk kell. A vadászok szerint ez megengedhetetlen és brutális, a résztvevők és a szervezők több törvényt is durván áthágnak. A Tolna megyei állatvédők feljelentést tettek az ügyben.

2005. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyzetméteres ketrecbe zárt, megkínzott rókát találtak a napokban a Tolna Megyei Állat- és Természetvédelmi Alapítvány munkatársai Kakasdon. A ketrec tetején lévő szállítóeszköz és a róka állapota egyértelműen arra utalt, hogy nem kedvtelésből tartják, hanem gyakran viszik ide-oda. Két évvel korábban alig néhány méterrel odébb bukkantak egy sebhelyekkel teli, remegő rókára, a rácsok tetején befogó- és kényszerítőeszközökkel. Fiáth Szilvia, az alapítvány elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: köztudomású, hogy Kakasdon évente többször tartanak kotorékversenyeket. Rókákat vetnek az ebek elé, hogy rajtuk gyakoroljanak. A vadnak esélye sincs a menekülésre, az állatok kölcsönösen megsebzik egymást, olyannyira, hogy gyakran bele is pusztulnak. A kutya és a róka küzdelme a kotorékpályán valójában ember által szervezett állatviadal, amit a törvény háromévi szabadságvesztéssel büntet. Az pedig, aki gerinces állatot bántalmaz, vagy egészségkárosodását, netán pusztulását okozza, állatkínzást követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel számolhat. A civilek ez ügyben feljelentést tettek tegnap a rendőrségen.
Pomázi Ágoston, a Vadászkutya-tenyésztők Magyarországi Szövetségének tenyésztésvezetője, vadgazdamérnök és kinológus lapunknak elmondta: Magyarországon, miként Nyugat-Európában is, tilosak az ilyen versenyek. A vadászkutyákat vizsgáztatni azonban kötelező. Emiatt a versenyeket vizsga címén szervezik, amelyekre Olaszországból, Svájcból is utaznak ide. A műkotorékban a bíró stopperórával figyeli, hogy a kutya hány másodperc alatt fogja meg a rókát, és mely testrészén. Mindezekért pont és nemzetközi győztes cím jár, ami igencsak megemeli az eb és ezzel együtt a kölykei értékét is.
Pomázi Ágoston hozzáfűzte: a résztvevők kilencven százaléka hobbiszaporító, nincs közük a vadászokhoz. Az utóbbiak ugyanis nem abban lelnek élvezetet, hogy műkotorékban megfogatják vagy megöletik a kutyájukat. Nem beszélve arról, hogy az ebet mesterséges körülmények között vadászatra felkészíteni nem lehet. A kinológus olyan esetekről is hallott, amikor macskákat használtak fel, de mivel azok kiengedett karmokkal védekeznek, ezért előbb lekötötték vagy megcsonkították a lábukat.
A szakember elmondta: az állatok egymás ellen uszítását az 1998-as állatvédelmi törvény tiltja, az edzéseken és a vizsgán tilos a közvetlen fogás, a kutyát kötelező módon rács választja el a rókától. Az 1996-os, vadászatra vonatkozó törvény pedig leszögezi: az állatot tilos erős megerőltetésnek kitenni vagy csonkolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.