A szabadkereskedelmi egyezmény értelmében a szervezet tagjai – az USA, Mexikó, Kanada és Panama javaslatára – fokozatosan eltörlik a külföldi áruk forgalmát akadályozó vámokat Alaszkától egészen Tűzföldig. Az 1994 óta zajló tárgyalások azonban két éve megakadtak, és mind nagyobb az ellenállás a neoliberális elképzeléssel szemben.
Az Andok három országa – Ecuador, Kolumbia és Peru – itt jelentette be, hogy az utolsó simításokat végzik a csatlakozási tárgyalásokon, amelynek aláírására november végén keríthetnek sort, az APEC Dél-Koreában tartandó csúcstalálkozóján. George W. Bush és külügyminisztere, Condoleezza Rice nem várta meg a tárgyalások végét, hazautazott, de nem akartak kudarcról beszélni. Az amerikai delegáció egyik tagja azonban még hivatalosan lát lehetőséget az ALCA megmaradásában az egyezményt elfogadó harminc állam részvételével. Venezuela elnöke, Hugo Chávez viszont minden nyilvános szereplésén eltemette az ALCA-t, és kész ténynek könyvelte el, hogy nem lehet új életet lehelni a szervezetbe.
A tanácskozás ideje alatt ellencsúcsot szerveztek a Bush jelenlétét és politikáját elutasító hazai és latin-amerikai civil szervezetek. Számos tüntetést rendeztek, és a tiltakozók több alkalommal összecsaptak a kivezényelt rendfenntartó erőkkel. Az egykori baloldali érzelmű futballcsillag, Diego Maradona az egyik tömeggyűlésen Chávezszel együtt mondott beszédet.
Etikai képzés. Etikával és bizalmas információk kezelésével kapcsolatos továbbképzésre kötelezte a Fehér Ház alkalmazottait az amerikai elnök. Az elnöki hivatal jogi irodájának vezetője, Harriet Miers által aláírt memorandum értelmében az iroda november 8-án, 9-én és 10-én tart „bemutatókat” mindazon munkatársaknak, akiknek közük van biztonsági és bizalmas ügyekhez. Az ügy előzményeként a múlt héten az igazságszolgáltatás akadályozásáért, hamis tanúvallomásért vádat emeltek Dick Cheney alelnök hivatalvezetője, Lewis „Scooter” Libby ellen. (MTI)