Amíg megnyit egy élményfürdő

Az esztergomi élményfürdő november 17-én ünnepélyesen megnyitja kapuit, ám az idáig vezető út nem volt éppen zökkenőmentes. A beruházás miatt a Duna-parti város polgári vezetése állandóan a támadások kereszttüzében állt, a helyi ellenzék megállás nélkül a törvénytelenségek nyomát kereste, feljelentések egész sora miatt folytattak vizsgálatot a különböző hatóságok a helyi önkormányzat háza táján. A vizsgálatokat kellő alaposággal lefolytatták, de a hatóságok a mai napig nem akadtak törvénytelenségek nyomára. Az ellentmondásokkal tarkított beruházás érdekessége, hogy bár a helyi ellenzék sohasem támogatta, mégis az egyik szocialista képviselő igen szavazata kellett ahhoz, hogy a fürdő elkészülhessen.

2005. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Borsodi Attila
Az esztergomi fürdőberuházás története még a polgári kormány idején, 2001-ben kezdődött, az azóta eltelt négy évben megosztotta a település képviselő-testületét. Meggyes Tamás, Esztergom polgármestere elmondta, a helyi ellenzék a fürdő kérdésében a kezdetektől fogva szembehelyezkedett a város vezetésével, és a helyi lakossággal, ám a helyzet pikantériája, hogy mégis hozzájárultak a beruházás megkezdéséhez. – Az élményfürdővel kapcsolatban mindössze egyetlen egyszer érkezett támogató szavazat a kormánypárti frakciók részéről, Schiller Kertész Tamástól, az is csak véletlenül – jegyezte meg Meggyes Tamás. A polgármester elmondta, a végszavazás előtti próbaszavazáskor a városatya felmérte, hogy a fürdő mindenképpen megkapja a többséget, így igen szavazatának nincs tétje. – A helyzet pikantériája, hogy közben a volt MDF-es képviselő tartózkodott, így Schiller Kertész Tamás szavazata döntötte el az élményfürdő kivitelezését – emlékezett vissza Esztergom első embere. Hozzátette: mára szállóigévé vált a szocialista Láposi Elza felkiáltása: „Tamás, mit csináltál?” Attól kezdve az élményfürdőre vonatkozóan az akkori és jelenlegi MSZP-frakció rendre nemmel szavazott.

A lakosság támogatta

Négy éve a fürdőberuházás megkezdése előtt az esztergomi önkormányzat közvélemény-kutatást végzett a lakosság körében, a város vezetése arra volt kíváncsi, hogy helyiek miként vélekednek egy jövőbeni élményfürdő ötletéről. – A megkérdezettek többsége örömmel vette a kezdeményezést, megelégedéssel töltött el minket, hogy a lakosság véleménye egybeesik a miénkkel – fogalmaztott Meggyes Tamás. Hozzátette: ezt követően két előpályázat segítségével elkészítették a fürdő előzetes tervét, valamint egy hatástanulmányt és a Széchenyi-terv keretében pályázatot adtak be 900 millió forintos állami támogatásra. A polgármester elmondta, miután bizonyossá vált, hogy a pályázatuk nyert, világossá vált számukra, hogy az ötlet megvalósulhat. – A nyertes pályázat tükrében úgy döntöttünk, változtatunk a terven vállalva ezzel azt, hogy a beruházás csúszni fog.
Esztergom városa tervpályázatot írt ki, amelyre az ország legnevesebb építészei jelentkeztek. A szakmai zsűri végül a Finta Stúdió pályázatát fogadta el, a cég rögtön jelezte, a beruházás az előzetesen kalkulált kétmilliárd forint helyett 2,7 milliárd forintba fog kerülni. – Vállaltuk, mert úgy gondoltuk, hogy a győztes pályázat megéri a 700 millió forintos plusz kiadást – mondta Meggyes Tamás. Ezt követően a város kiírta a megvalósításra vonatkozó közbeszerzést. Az első kör eredménytelenül zárult, mivel a legolcsóbb pályázat is több mint 4 milliárd forintról szólt, másrészt a legjobb ajánlatot tevő cég, akit még a testület győztesnek el sem fogadott, az eredményhirdetés előtt tisztában volt azzal, hogy övé a legjobb ajánlat, és felhívta a Finta Stúdiót, hogy változtatásokat szeretne a tervben. A megismételt közbeszerzési eljáráson végül a Contur Bau 3,6 milliárdos ajánlata győzött. A polgármester szerint bár az összeg magasabb volt a tervezettnél, de ennek ellenére több cég is elmondta, ennyiért nem vállalta volna a kivitelezést. A város első embere megjegyezte, a tervmódosítás és a megismételt közbeszerzés miatt ekkor egyéves csúszásban voltak, de bíztak benne, hogy az állam által szabott 2005. február 28-i határidőre elkészül a beruházás. – Véleményünk szerint a határidő tartható lett volna, de a Contur Bau megcsúszott a teljesítéssel, amivel 2005 elején szembesültünk – emlékezett vissza Megygyes Tamás. Az esztergomi önkormányzat nem akart elállni a szerződéstől, és tárgyalásba kezdtek a Contur Bauval a kialakult helyzetről. A polgármester szerint közben az építkezés lelassult, majd májusra leállt. Végül a cég ultimátumot intézett Esztergom önkormányzatához, amelyben szeptemberi határidőt és egy 300 millió forintos többletkövetelést állított a város elé. Az önkormányzat egy éjszakai zárt tesületi ülésen döntött arról, hogy eláll a szerződéstől, és elutasította az ultimátumot. Új közbeszerzési eljárást írtak ki, amelyen egy olyan konzorcium nyert, amely korábbi alvállalkozókat és a Fürdő Rt. -t tömörítette. A konzorcium hihetetlen tempóban befejezte az építkezést, hogy a januárban szeptember közepére módosított határidőre elkészítse a fürdőt. A műszaki átadás meg is történt. Végül október 26-án az utolsó akadály is elhárult az esztergomi élményfürdő megnyitása elől, miután jogerőre emelkedett az intézmény használatbavételi engedélye. Ezzel pont kerül a négy éve húzódó fürdőberuházás ügyére.

Politikai áskálódások

Az építkezés alatt Esztergom vezetésének azonban nem csak a folyamatosan szorongató határidővel és a Contur Bauval kellet megküzdeni, hanem a képviselő-testület ellenzékével is. – Megdöbbentő, hogy a képviselők egy része folyamatosan szembehelyezkedett a város vezetésével, szüntelenül áskálódott ellenünk, és mindenütt feljelentette Esztergom vezetését – mondta el Meggyes Tamás. Hozzátette: nem volt olyan hatóság, amely politikai megrendelésre ne teljesítette volna feladatát, s nem volt olyan hatóság, amely az eleve hamisnak látszó, névtelen feljelentéseket csípőből visszautasította volna. A vizsgálatok nem marasztalták el Esztergom vezetését.
A képviselő-testület ellenzéke a beruházás alatt számos alkalommal támadta Esztergom vezetését. A fürdőépítés négy évét összegezve Schiller Kertész Tamás, az MSZP helyi frakcióvezetője elmondta, volt egy Széchenyi-terves pályázat, amely annak idején egy 2,1 milliárd forintos fürdő megépítéséről szólt. – Úgy számoltunk, hogy egymilliárd forintot ad az állam, a többit mi teremtjük elő – jegyezte meg. Hozzátette: volt egy egyesség, amely szerint csak akkor szabad megépíteni a fürdőt, ha 500 millió forint erejéig szponzort szerez a város.

Avatás utózöngékkel

A szocialista frakcióvezető szerint erre azért is szükség lett volna, mert az előkészületi munkák is egymilliárd forintot emésztettek fel. Végül a Contur Bau 3,6 milliárd forintért vállalta a fürdő megépítését. – Ma már biztosnak látszik, hogy a projekt összköltsége meg fogja haladni az 5 milliárd forintot – jegyezte meg Schiller Kertész Tamás. A legnagyobb probléma azonban szerinte az, hogy a fürdőnek február 28-ig meg kellett volna épülnie, de nem készült el sem június közepére, sem szeptember 15-re. – Elgondolkodtató az is, hogy a jobboldali többség nem enged betekintést a pénzügyi kérdésekbe, aminek véleményünk szerint oka van – szögezte te le az MSZP-s frakcióvezető. Hozzátette: szerinte drágábban épült meg az intézmény, mint arról előzetesen szó volt, és jelen pillanatban nincs gazdaságossági számítás a fürdőről, nem lehet tudni, hogy megtérül-e a beruházás.
A fürdőépítés utózöngéi még hónapokig eltarthatnak, az viszont biztos, hogy az esztergomi élményfürdő november 17-én ünnepélyesen megnyitja kapuit. Másnap már a nagyközönség is birtokba veheti az újdonsült intézményt, amelynek érdekessége, hogy minden eszergomi első alkalommal ingyen látogathatja meg a fürdőt, és a későbbiekben is az önkormányzat 25 százalékos kedvezményt ad a helyi lakosok számára. Meggyes Tamás ezzel kapcsolatban zárszóként megjegyezte, jellemzően a helyi ellenzék ezt a javaslatot sem szavazta meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.