Visszaállítják az állami felelősségvállalást a kötelező védőoltásoknál – mondta Rácz Jenő egészségügyi miniszter egy szakmai konferencián. A változást támogatja Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke és Horváth Zsolt, a bizottság fideszes tagja is. Egyes kormánypárti képviselők állítják: azért szavazták meg azt a törvénymódosítást, amely novembertől megszüntette az állami felelősségvállalást, mert félretájékoztatták őket. Valójában nem is tudták, hogy ez vonatkozik majd a kötelező védőoltásokra is – mondták. Közben nevük elhallgatását kérő egészségügyi minisztériumi szakemberek is elismerik: ez rossz döntés volt.
Így gondolta Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, számos civil szervezet és szakemberek sokasága is, ők mindannyian felemelték szavukat a novembertől hatályos változás ellen. Elfogadhatatlannak tartották az állami felelősségvállalás megszüntetését, hiszen – mint mondták – a kötelező védőoltás, ahogy a nevében is benne van, kötelező. További érv: jogszabályt sért az, aki megtagadja, hogy gyermekét beoltsák. Ilyen szülőket az elmúlt években többször citáltak bíróság elé kiskorú veszélyeztetésének alapos gyanújával – hívták fel a figyelmet.
Simon Tamás egészségügyi esetekkel foglalkozó ügyvéd korábban azt nyilatkozta: a kötelező védőoltások szövődményei miatt alig néhány kártalanítási ügy indult eddig. Állami kártalanítás egyébként csak végső esetben jöhet szóba, akkor, ha az egészségkárosodásért sem az orvos, sem a készítmény gyártója, sem pedig az oltást szervező ÁNTSZ nem felelős. Azért is nevezik ezt kártalanításnak, nem pedig kártérítésnek, mert a szövődményekért senki nem tekinthető hibásnak – mondta az ügyvéd.
Gulyás Gergely: A 2025-ös már az új gazdaságpolitika költségvetése