Novembertől a magánorvosok nem írhatnak fel gyógyszert 90, illetve 100 százalékos társadalombiztosítási támogatással vagy ingyenességet biztosító közgyógyellátással. Ezekért a készítményekért így a betegeknek az eddiginél többet kell fizetniük, ha a gyógyszert magánorvos írja fel.
A magánorvosok egy része azonban kijátssza ezt a szigorítást: a privát praxisukban nem az ottani receptet, hanem a közfinanszírozott intézményben, például a kórházban használt vényeket tölti ki, amelyekkel továbbra is rendelhető kiemelt tb-támogatással gyógyszer. Főként azok tehetik ezt, akik kórházban, szakrendelőben vagy háziorvosként is dolgoznak.
Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese tud a problémáról, s mint hangsúlyozta: ez okirat-hamisításnak tekinthető. A jogszabály szerint ugyanis csak akkor lehet felírni a gyógyszert, ha a páciens az adott rendelésen megjelent, és az orvos megvizsgálta.
Székely Tamás rámutatott: Így a magánrendelőben a beteg nem kaphatna közfinanszírozott intézményi receptet, hiszen nem az ottani rendelésen járt. Hozzátette: vannak lehetőségek arra, hogy az ilyen esetek ellen fellépjenek. A részletekről annyit árul el, hogy jövő évtől a tervek szerint a kórházakban és a szakrendelőkben dolgozó doktorok mellett a háziorvosok is kötelesek lesznek tételes jelentést küldeni az egészségbiztosítónak az orvos-beteg találkozókról. Az adatokat aztán összefuttatják a patikákból származó jelentésekkel. Ha kiderül, hogy a gyógyszert kiváltó beteg 30 napon belül nem járt azon a rendelésen, amelyhez a vény tartozik, akkor az orvossal szemben a jogszabályokban meghatározottak szerint eljár az OEP – fogalmazott.
Babai László, az Orvosi és Egészségügyi Vállalkozások Országos Szövetségének elnöke elmondta: az érvényben lévő jogszabályok kijátszását természetesen nem lehet helyeselni. Felháborítónak tartja azonban, hogy az egészségbiztosító hamisan úgy állítja be a súlyos betegségben szenvedők számára adott gyógyszerár-támogatást, mintha az az orvosok egyéni üzlete lenne. Hozzátette: a magánorvosok gyógyszerrendelési lehetőségének szűkítése rendkívül rossz döntés. Szerinte a szigorítás helyett elrendelhette volna az OEP a magánorvosok gyógyszerrendelésének ellenőrzését.
A novembertől hatályos jogszabály-módosítást egyébként sokan kifogásolták: a Magyar Pszichiátriai Társaság Alkotmánybírósághoz is fordult, míg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) aláírásgyűjtésbe kezdett. Éger István, a MOK elnöke korábban többször is felhívta a figyelmet arra, hogy a tb-támogatás jár minden olyan betegnek, aki biztosítottnak minősül. Aszerint nem lehet köztük különbséget tenni, hogy magán- vagy közintézményben gyógyíttatják magukat.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről