Brüsszeli kudarc

2005. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb egyértelmű jel, ami az Európai Unió válságára utal. Sok év után először nem sikerült megegyezni az EU következő évi költségvetéséről; egy elszámolási vita áll a kudarc hátterében. Ne higgyük, hogy ez csak a brüsszeli bürokrácia problémája, hiszen az uniós adófizetők, köztük hazánk polgárainak befizetéseiről van szó. De menjünk sorjában.
Elsősorban két uniós intézmény, a tagországokat képviselő tanács és az Európai Parlament (EP) nézeteltérései miatt nem tudtak megállapodni péntek hajnalig tartó ülésükön a költségvetési ügyekért felelős miniszterek a jövő évi uniós büdzsé számaiban. A döntéshozók úgy álltak fel az asztaltól, hogy a büdzsé elméletileg még időben, az EP decemberi plenáris ülése előtt véglegesíthető. A költségvetés azon ügyek közé tartozik, amelyekről az Európai Parlament hivatott dönteni a miniszteri tanács előterjesztése alapján. Miközben a brüsszeli intézmények egyik része a mostani elvek alapján számolná és szabná meg a közösség kiadásait, addig a másik oldal emelné az összeget. Utóbbi verzió alapján több jutna a visszaosztásra. Az eredeti költségvetési javaslat ugyanis az összesített uniós termék alig több mint egy százalékára rúgott, az EP azonban saját első szavazásán ezt nem tartotta elégségesnek. Számokban kifejezve: az EP utolsó ajánlata az eredeti tervhez képest legalább 800 millió euró plusz volt, amit a tanács soknak talált. Pedig a szóban forgó tétel uniós viszonylatban nevetséges összeg. Amennyiben az uniós döntéshozók nem tudnak megállapodni, úgy a mostani elv alapján osztja vissza a tagállamok befizetett pénzét Brüsszel. Vagyis mi is csupán a 2005-ös költségvetési tételekre leszünk jogosultak.
Cseppet sem biztató a helyzet. Miközben ugyanis munkahelyeket kellene teremteni, a kutatás-fejlesztésre többet fordítani, a versenyképességet növelni, a kis- és középvállalkozásokat segíteni, addig a tanács a lehető legolcsóbban akarja megúszni a dolgot. Persze a lényeg abban rejlik, hogy a 2006-os költségvetés átmenetet jelent a mielőbb ismét napirendre kerülő 2007–2013-as pénzügyi keretköltségvetéshez. Csakhogy a soros elnökséget betöltő Nagy-Britannia nem kifejezetten reformpárti. Éppen Tony Blair akadályozta meg júniusban a reformokat, hogy ne ússzon el az ötmilliárdos visszatérítés a szigetországnak. Egyébként ez is nevetséges összeg a brit gazdaság éves gyarapodásához képest.
Vagyis a dolgok jelenlegi állása szerint nemcsak a hosszú, hanem a rövid távú költségvetés is – amely létfontosságú forrásokat jelentene az új tagoknak, így nekünk is – az aktuálpolitika túszává válhat. Azt pedig nem tudni, ebben a helyzetben elégséges lesz-e az, hogy az új tagállamok egységesen demonstrálnak, a tervek szerint éppen Budapesten. Alighanem szükség lesz az uniós nagyhatalmak – Németország, Franciaország és Olaszország – fellépésére is. De a „nagyoknak” a közös büdzsé bővítése nem létkérdés.
Akárhogyan is alakul, a növelt, vagy az idei összegre visszakurtított 2006-os uniós támogatások fogadására illene végre felkészülni. Mert hiába az uniós lobbi vagy ellenlobbi, ha a hazai hálózatok nem tudják kezelni az EU-s forrásokat, s pályázni sem igazán tudunk. Ne feledjük, csatlakozásunk első évében befizetői voltunk a közös költségvetésnek. Így felemás érzésekkel várjuk a brüsszeli elszámolási vita kimenetelét.
– Mi az ördögöt akar tőlünk Európa? – szegezte a kérdést a magyar megahiányt szóvá tevő Brüsszelnek Gyurcsány Ferenc. Az itthoni bürokratikus botladozást látva jogos a kérdés: mit akarunk mi Európától? Brüsszel és Budapest viszonyát leginkább azzal a mondással lehetne jellemezni: vak vezet világtalant.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.