Diákok rangsorolták az egyetemeket

Országos reprezentatív felmérést végeztek oktatáskutatók ötezer egyetemi hallgató megkérdezésével. A diákok ötfokú skálán annak alapján értékelték saját intézményüket, hogy szerintük az ott szerzett diplomával milyen eséllyel tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. A felmérés szerint elhelyezkedésüket illetően a jogászok a legpesszimistábbak, a mérnökök viszont igen derülátók.

2005. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Felvi-rangsor készítői azt kérték a hallgatóktól, hogy a többi, hasonló képzést nyújtó intézményhez képest ítéljék meg az elhelyezkedési esélyeket, diplomájuk várható értékét aszerint, hogy azt sokkal jobbnak, jobbnak, ugyanolyannak, rosszabbnak vagy sokkal rosszabbnak tartják, mint a többi oklevelet. A Felsőoktatási Felvételi Iroda elsőként a Világgazdaságban publikálta felmérését.
A bölcsészkarok között a diploma piaci értékét tekintve az Eötvös Loránd Tudományegyetemről vélekednek a diákok a legkedvezőbben. A tanulmányok elvégzését viszont már nem itt, hanem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatói tartják a legnehezebbnek. A diákok szerint lényegesen könnyebb bekerülni a Pázmányra, mint sikeresen lediplomázni. A Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarait átlagos nehézségű és elismertségű intézménynek tartják.
A természettudományi karok szakmai, munkaerő-piaci presztízsét hozzávetőlegesen egyformának ítélik a diákok. A legelégedettebbek a Szegedi Tudományegyetem hallgatói, akik szerint a diploma hazai és külföldi elismertsége is igen jó, és a tanulmányi követelmények is magasak. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemre nem volt nehezebb bejutni az átlagosnál, viszont a képzés során komoly követelményeket kell teljesíteniük az ott tanulóknak. A Debreceni és a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának megítélése valamelyest elmarad a fenti két intézményétől, ám nem nevezhető rossznak.
A műszaki egyetemi karok általában kedvező jellemzést kaptak. A hallgatók többsége szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem műszaki karaira az átlagosnál nehezebb a bekerülés, ahogy a tanulmányi követelmények teljesítése is komoly felkészülést igényel. Az itt szerezhető diploma mind hazai, mind nemzetközi elismertségéről igen optimistán nyilatkoznak a megkérdezett hallgatók. Az egyes karok közül különösen az építész- és a közlekedésmérnöki kar hallgatói vélekednek igen elismerően diplomájuk értékéről.
Az orvostudományi egyetemekről kapott kép több tekintetben is eltér az általános tapasztalatoktól. Egyrészt a felmért négy intézmény közül háromnak a hallgatói hasonlóan kedvező értékelésben részesítették saját egyetemüket, másrészt az egyes karokon tanuló diákok az átlagosnál nehezebbnek ítélik meg a bejutást, a képzés elvégzését, és a diploma munkaerő-piaci értékét is jobbnak tartják a többi intézményénél. A többi orvosi egyetemhez képest kevésbé egyöntetűen kedvező megítélést kapott a Pécsi Egyetem Általános Orvostudományi Kara.
A közgazdaság-tudományi területen két fővárosi intézmény kapta a legjobb értékelést. A Budapesti Corvinus Egyetem diákjainak jelentős része szerint az intézménybe sokkal nehezebb bekerülni, mint a legtöbb, hasonló képzést nyújtó egyetemre, továbbá itt a legnagyobb azoknak az aránya is, akik leendő diplomájuk magyarországi piacképességét szintén jóval a többi intézmény elé helyezik. A diákok véleménye alapján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara a legnehezebben elvégezhető közgazdászképző, ráadásul az itt tanulók a leendő diploma külföldi versenyképességét is kiemelkedően jónak tartják.
A jogászok bizonyultak a legelégedetlenebbnek egyetemükkel. A karok többsége két nagy csoportba sorolható. Az elsőbe tartozik az a három intézmény, amelynek a megítélése messze a többi előtt jár. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karát saját hallgatóinak döntő többsége mind a négy szempont alapján az átlagnál jobb vagy sokkal jobb intézménynek tartja. A Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem Jogi Karának megítélése között minimális a különbség, az előbbi javára. A PTE ÁJK-ra járó hallgatók szerint csak nehezen lehet csak bekerülni az intézménybe, és a diploma elismertsége is jóval az átlag fölötti. A szegedi jogászok között a legmagasabb azoknak az aránya, akik szerint nehezebb eleget tenni a tanulmányi követelményeknek itt, mint másutt.
A másik csoportba tartozó intézmények esetében már nem találunk kiugróan jó értékeléseket. Az összesítésben negyedik helyen szereplő Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara esetében például feltűnő, hogy az intézménybe való bejutást viszonylag könnyűnek ítélik, ám a tanulmányi követelményeket már lényegesen nehezebbnek. A Debreceni Egyetem és a Széchenyi István Egyetem hallgatói a diploma piacképességét illetően pesszimistábbak az átlagosnál.
Az agrárképző egyetemi karok közül kiemelkedik a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kara. A hallgatók szerint nehéz bekerülés, de még ennél is nehezebb elvégezni azt. A diploma elismertségét, munkaerő-piaci értékét nagyon magasnak tartják. Feltűnően jó véleménnyel vannak intézményükről a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának és a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-tudományi Karának hallgatói is. Az agrár szakok általános jellemzője, hogy ugyan könnyű felvételt nyerni, de a diploma megszerezése már nem ilyen egyszerű. Ennek oka, hogy viszonylag alacsonyak a ponthatárok, viszont a képzés magas színvonalú.



A Legértékesebb egyetemi diplomák

Bölcsészettudomány
• Eötvös Loránd Tudományegyetem
Természettudomány
• Budapesti Műszaki Egyetem
Közgazdaság-tudomány
• Budapesti Corvinus Egyetem
• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Jogtudomány
• Eötvös Loránd Tudományegyetem
Agrártudomány
• Szent István Egyetem Állatorvosi Kar
Forrás: Felvi-rangsor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.