A Felvi-rangsor készítői azt kérték a hallgatóktól, hogy a többi, hasonló képzést nyújtó intézményhez képest ítéljék meg az elhelyezkedési esélyeket, diplomájuk várható értékét aszerint, hogy azt sokkal jobbnak, jobbnak, ugyanolyannak, rosszabbnak vagy sokkal rosszabbnak tartják, mint a többi oklevelet. A Felsőoktatási Felvételi Iroda elsőként a Világgazdaságban publikálta felmérését.
A bölcsészkarok között a diploma piaci értékét tekintve az Eötvös Loránd Tudományegyetemről vélekednek a diákok a legkedvezőbben. A tanulmányok elvégzését viszont már nem itt, hanem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatói tartják a legnehezebbnek. A diákok szerint lényegesen könnyebb bekerülni a Pázmányra, mint sikeresen lediplomázni. A Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarait átlagos nehézségű és elismertségű intézménynek tartják.
A természettudományi karok szakmai, munkaerő-piaci presztízsét hozzávetőlegesen egyformának ítélik a diákok. A legelégedettebbek a Szegedi Tudományegyetem hallgatói, akik szerint a diploma hazai és külföldi elismertsége is igen jó, és a tanulmányi követelmények is magasak. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemre nem volt nehezebb bejutni az átlagosnál, viszont a képzés során komoly követelményeket kell teljesíteniük az ott tanulóknak. A Debreceni és a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának megítélése valamelyest elmarad a fenti két intézményétől, ám nem nevezhető rossznak.
A műszaki egyetemi karok általában kedvező jellemzést kaptak. A hallgatók többsége szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem műszaki karaira az átlagosnál nehezebb a bekerülés, ahogy a tanulmányi követelmények teljesítése is komoly felkészülést igényel. Az itt szerezhető diploma mind hazai, mind nemzetközi elismertségéről igen optimistán nyilatkoznak a megkérdezett hallgatók. Az egyes karok közül különösen az építész- és a közlekedésmérnöki kar hallgatói vélekednek igen elismerően diplomájuk értékéről.
Az orvostudományi egyetemekről kapott kép több tekintetben is eltér az általános tapasztalatoktól. Egyrészt a felmért négy intézmény közül háromnak a hallgatói hasonlóan kedvező értékelésben részesítették saját egyetemüket, másrészt az egyes karokon tanuló diákok az átlagosnál nehezebbnek ítélik meg a bejutást, a képzés elvégzését, és a diploma munkaerő-piaci értékét is jobbnak tartják a többi intézményénél. A többi orvosi egyetemhez képest kevésbé egyöntetűen kedvező megítélést kapott a Pécsi Egyetem Általános Orvostudományi Kara.
A közgazdaság-tudományi területen két fővárosi intézmény kapta a legjobb értékelést. A Budapesti Corvinus Egyetem diákjainak jelentős része szerint az intézménybe sokkal nehezebb bekerülni, mint a legtöbb, hasonló képzést nyújtó egyetemre, továbbá itt a legnagyobb azoknak az aránya is, akik leendő diplomájuk magyarországi piacképességét szintén jóval a többi intézmény elé helyezik. A diákok véleménye alapján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara a legnehezebben elvégezhető közgazdászképző, ráadásul az itt tanulók a leendő diploma külföldi versenyképességét is kiemelkedően jónak tartják.
A jogászok bizonyultak a legelégedetlenebbnek egyetemükkel. A karok többsége két nagy csoportba sorolható. Az elsőbe tartozik az a három intézmény, amelynek a megítélése messze a többi előtt jár. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karát saját hallgatóinak döntő többsége mind a négy szempont alapján az átlagnál jobb vagy sokkal jobb intézménynek tartja. A Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem Jogi Karának megítélése között minimális a különbség, az előbbi javára. A PTE ÁJK-ra járó hallgatók szerint csak nehezen lehet csak bekerülni az intézménybe, és a diploma elismertsége is jóval az átlag fölötti. A szegedi jogászok között a legmagasabb azoknak az aránya, akik szerint nehezebb eleget tenni a tanulmányi követelményeknek itt, mint másutt.
A másik csoportba tartozó intézmények esetében már nem találunk kiugróan jó értékeléseket. Az összesítésben negyedik helyen szereplő Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara esetében például feltűnő, hogy az intézménybe való bejutást viszonylag könnyűnek ítélik, ám a tanulmányi követelményeket már lényegesen nehezebbnek. A Debreceni Egyetem és a Széchenyi István Egyetem hallgatói a diploma piacképességét illetően pesszimistábbak az átlagosnál.
Az agrárképző egyetemi karok közül kiemelkedik a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kara. A hallgatók szerint nehéz bekerülés, de még ennél is nehezebb elvégezni azt. A diploma elismertségét, munkaerő-piaci értékét nagyon magasnak tartják. Feltűnően jó véleménnyel vannak intézményükről a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának és a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-tudományi Karának hallgatói is. Az agrár szakok általános jellemzője, hogy ugyan könnyű felvételt nyerni, de a diploma megszerezése már nem ilyen egyszerű. Ennek oka, hogy viszonylag alacsonyak a ponthatárok, viszont a képzés magas színvonalú.
A Legértékesebb egyetemi diplomák
Bölcsészettudomány
• Eötvös Loránd Tudományegyetem
Természettudomány
• Budapesti Műszaki Egyetem
Közgazdaság-tudomány
• Budapesti Corvinus Egyetem
• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Jogtudomány
• Eötvös Loránd Tudományegyetem
Agrártudomány
• Szent István Egyetem Állatorvosi Kar
Forrás: Felvi-rangsor