Génkutatás az örökletes betegségek feltérképezésére

2005. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tankó család 1914-ben telepedett meg Debrecenben, ahol a későbbi biokémikus édesapja néhány év múlva a frissen alakult Tisza István-egyetem filozófiaprofesszora lett. A Debreceni Református Kollégiumban nevelkedett természettudós-palánta a húszas évek közepén kémiát és biológiát hallgatott az egyetem bölcsészeti karán, ám ezzel párhuzamosan egyetemi hallgatóként Bodnár János professzor vezetésével bekapcsolódott a biokémiai kutatásokba az Orvos Vegytani Intézetben. – Tankó Béla tudományos pályafutásának indulásával szinte egy időben vette kezdetét a hazai biokémia első nagy korszaka, amelynek első tudományos eredményei Bodnár professzor kutatásaiban jelentkeztek, majd a harmincas-negyvenes években a Szent-Györgyi Albert nevével fémjelzett anyagcsere-kutatásban csúcsosodtak ki – mutat rá Fésüs professzor. Ebben az időben Tankó Béla is anyagcsere-kutatással, konkrétan a szénhidrátokkal foglalkozott, aminek eredményeként 1935-ben Robinsonnal együtt izolált, illetve leírt egy addig ismeretlen molekulát, a fruktóz-1-foszfátot, ami Tankó–Robinson-észter néven vált ismertté a szakirodalomban.
A harmincas-negyvenes évek egyszerű vegyületeinek leírásához képest az ötvenes években – nem sokkal a debreceni Biokémiai Intézet megalapítását követően – újabb tudományos áttörés következett: megindult a bonyolultabb rendszerek, így például az örökletes tulajdonságok közvetítésében meghatározó szereppel bíró nukleinsav kutatása, amiben Tankó Bélának megint csak úttörő szerep jutott. Ő volt ugyanis az első Magyarországon, aki ennek a bonyolult óriásmolekulának a működésével foglalkozott. Bár akkoriban még a gének létezéséről nem voltak információk, később mégis ezek az alapkutatások vezettek odáig, hogy felismerték, az egyes ember összes örökletes tulajdonságát a dezoxiribonukleinsav- – közismert nevén DNS – molekulák határozzák meg, e savak sorrendje az a kódkönyv, amely programozza, milyen lesz az alkatunk, a vércsoportunk, milyen lesz a szemünk-hajunk színe, milyen betegségekre leszünk hajlamosak, vagy éppen ellenkezőleg: teljesen immunisak.
– Most, a DNS-, illetve génkutatások – és nem kis részben az informatika – fejlődésének eredményeként ott tartunk, hogy egyszerre tízezernél is több gén működését tudjuk vizsgálni, módunk nyílik az örökletes állomány komplex tanulmányozására, az örökletes betegségek feltérképezésére, diagnosztizálására a többek között általunk is kifejlesztett eszközök segítségével. Ez a tevékenység az egyik pillére az egyetem által nemrégiben létrehozott tudásközpontnak, a másik pedig a nanotechnológia. A segítségével nagyon kicsiny anyagi részecskék, speciális molekulák állíthatók elő abból a célból, hogy például a genomika által leírt betegségeket célirányosan tudjuk kezelni – öszszegzi Fésüs professzor a biokémia debreceni eredményeit.
A kutatás-fejlesztés keretét a tavaly 1,7 milliárd forintos állami támogatással létrehozott komplex tudományos bázis, a Genomnanotech néven jegyzett tudásközpont adja. A kutatás fő iránya a géntérkép vizsgálata, illetve annak kutatása, milyen nanotechnológiával előállítható molekulákkal lehet az egyes betegségeket kezelni. A kutatások a népbetegségek, így a rák, a cukor-, a szív- és az érrendszeri betegségek, illetve a légzőszervek, a fogak és a mozgásszervek megbetegedéseit egyaránt érintik. A cél az, hogy kizárólag a beteg sejtek befolyásolására alkalmas készítményeket állítsanak elő, amelyek csak a meghatározott területen hatnak, és nem mérgezik az egész szervezetet.
– Most például ígéretes eredmények mutatkoznak egy, a figyelem középpontjától eddig kissé távol eső, ám annál fontosabb területen, a COPD-betegségcsoport esetében is – mondja Fésüs professzor. – Ez a betegség, vagyis a tüdő hörgőfelületeinek csökkenése, illetve az emiatt bekövetkező fulladás ugyanis Magyarországon, de az egész világon vezető haláloknak számít az idős korosztály körében. Ráadásul pillanatnyilag nincs rá speciális gyógyszer. A debreceni K+F tevékenység e területen egy nagy nemzetközi gyógyszergyár bevonásával folyik, s igen rövid időn belül eredménnyel kecsegtet. A debreceni tudásközpont módot ad arra, hogy kutatóink cégeket alapítsanak, ezekbe az egyetemet, illetve külföldi, jelentős tőkével rendelkező vállalkozásokat vonjanak be. A világon sok helyen évek óta így dolgoznak és érnek el világra szóló eredményeket kutatók, gyártók és forgalmazók. Az együttműködés azért is lehet rokonszenves, mert így a lehető legrövidebb időn belül eljutnak a betegekhez a legkorszerűbb kutatások alapján kifejlesztett, a korábbiaknál jóval hatékonyabb gyógyszerek, terápiás eszközök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.