Hány iskola lesz Kunhegyesen?

Két hét után felfüggesztették az ülősztrájkot a helyi önkormányzati általános iskolák összevonását ellenző kunhegyesi szülők. Mint mondták, a harcot nem adják fel, de a jövőben már a képviseletüket ellátó ügyvédre bízzák, hogy jogi eszközökkel próbálja megakadályozni a kilátásba helyezett intézmény-összevonást. Kontra József, Kunhegyes polgármestere továbbra sem érti a szülők viselkedését, véleménye szerint még semmi sincs eldöntve, és szó sincs a szóban forgó iskolák összevonásáról.

2005. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza közelében fekvő, kilencezer lakosú alföldi kisvárosnak, Kunhegyesnek jelenleg két önkormányzati és egy református általános iskolája van. A református iskola a 2002/2003-as tanévben vált ki a Kossuth Lajos Általános Iskola és Alternatív Szakiskolából, az új intézmény 88 gyermeket és jó néhány pedagógust vitt magával az anyaintézményből. Juhász Lászlóné, a Kossuth iskola igazgatója lapunknak elmondta, a lépés roppant nehéz helyzetbe hozta őket, de úrrá tudtak lenni a gondokon.
Kunhegyes vezetése éppen az általuk fenntartott intézmények romló gazdasági helyzete, a csökkenő gyermeklétszám miatt döntött úgy, hogy változtatásra van szükség. A történet eddig nem egyedülálló, de ami utána következett, az már kuriózum.
Az elmúlt hónapok történéseire mindenki másként emlékezik. Dienesné Hernyák Szilvia, az összevonást ellenző szülők egyik képviselője elmondta: a botrány akkor robbant ki, amikor megtudták, hogy a képviselő-testület idén május 26-án a szülők és az érintett iskolák tantestületének megkérdezése nélkül döntött a Kossuth Lajos Általános Iskola és Alternatív Szakiskola és a Dózsa György Úti Általános és Labdarúgó Iskola összevonásáról. A zárt ülésen történtekről azonban csak a szeptemberi tanévnyitók idején szereztek tudomást az érintett iskolák szülői.
Ezt követően a felháborodott szülők aláírást gyűjtöttek a tervezett lépés ellen, majd október elején egy 500 aláírást tartalmazó petíciót nyújtottak át Kontra József polgármesternek, hogy vonja vissza az előkészületi munkálatokat. – Ígéretet kaptunk arra, hogy egy találkozó alkalmával a szakértők válaszolni fognak a kérdéseinkre – emlékezett vissza Dienesné Hernyák Szilvia. A találkozó létre is jött, ahol a szülőknek azt mondták, hogy a csökkenő születésszám, a romló gazdasági helyzet és a két érintett intézmény vezetőjének nyugdíjazása indokolja a változtatást. Bemutattak a felháborodott szülőknek egy függetlennek nevezett szakértőt is, Németh Istvánt, Túrkeve egykori polgármesterét, aki azt kapta feladatul, hogy oldja meg a problémás helyzetet. – A szakértő annyira volt független, hogy az árajánlatában tízszázalékos kedvezményt adott, tekintettel arra, milyen jó kapcsolatokat ápol Kunhegyes szocialista városvezetésével – fakadt ki Dienesné Hernyák Szilvia. – Arról nem is beszélve, hogy a szakértő a szóban forgó árajánlatában összevonást emleget, s később az elkészült szakértői véleményében is következetesen használja ezt a kifejezést, tehát ő már tudta, hogy a két iskola sorsa eldöntött tény. Ezek után nem meglepő, hogy a szakértői vélemény úgy készült el, hogy egy teljes Dózsa iskolai osztály és fél osztályok maradtak ki belőle.
Alakult egy ad hoc bizottság is a helyzet megoldására, amelynek függetlensége és pártatlansága a szülők szerint szintén megkérdőjelezhető. – A bizottság hat tagjából öt az összevonás mellett van – jegyezte meg Dienesné Hernyák Szilvia. – A Dózsa iskolában egyetlen pedagógus akarja az intézmények összevonását, természetesen ő is tagja a bizottságnak.
A szülők részt vettek egy nyílt testületi ülésen is, ahol szerették volna elmondani a véleményüket, de nem kaptak szót. Dienesné Hernyák Szilvia elmondta, ezt követően döntöttek úgy, hogy ülősztrájkba kezdenek a helyi polgármesteri hivatal előterében. A két hétig tartó ülősztrájk alatt a szülők kaptak hideget és meleget. Elmondásuk szerint rengetegen támogatták őket, sok biztató szót kaptak, de persze nem maradtak el a fenyegető telefonok és személyeskedő megjegyzések sem.
Hétfőn megtartották a záró egyeztető fórumokat, utolsóként a Dózsa György Úti Általános és Labdarúgó Iskolában hallgatta meg a város képviselő-testülete a szülőket és a diákokat. A fórumokon a szülők szerint Kontra József polgármester több alkalommal elkerülte a válaszadást, s elismerte, nem készült gazdasági számítás arra, mennyit nyernének az intézmények összevonásával.
A szülők tegnap felfüggesztették az ülősztrájkot, mint mondják, most már az ügyvédjükön a sor, hogy jogi úton megakadályozza az iskolák összevonását.
Ma még megjósolni sem lehet, hogy a történet mivel ér véget.
Juhász Lászlóné, a Kossuth Lajos Általános Iskola és Alternatív Szakiskola igazgatónője szerint ők nyitottak a változásra, szerintük az intézmények egy irányítás alá helyezésére szükség lenne, de azt ő is hangsúlyozza, hogy a két tagintézménynek meg kell őriznie a saját arculatát és hagyományait. Juhász Lászlóné meggyőződése, hogy három általános iskolát Kunhegyes nem bír el. Az intézményvezető hangsúlyozta viszont, ha a szakma ülne le egy asztalhoz, akkor mindenki
össze tudná adni az ötleteit. Juhász Lászlóné szerint a pedagógusok 20 százaléka áttaníthatna a másik tagintézménybe, de a gyerekeket és az osztályokat nem szabad mozgatni, ez senkinek sem érdeke.
Szabó András, a Dózsa György Úti Általános és Labdarúgó Iskola igazgatója ezzel szemben a különmaradás híve. Véleménye szerint az ő iskolájuk jó iskola, amely megáll a saját lábán, s másoknak is az önálló megmaradásra kell törekedniük. Az intézményvezető állítja, nincs ésszerű magyarázata az intézmények
összevonásának, a tervezett lépéssel semmit sem takarítana meg a város. Szabó András állítja, az egész ügy hátterében az állhat, hogy a város vezetése egy jó emberüknek készíti a pozíciót. – Mi viszont nem kérünk ebből, a helyetteseim remek szakemberek, akik a nyugdíjba vonulásom után legalább olyan jól vezetik majd az iskolát, mint én – jegyezte meg Szabó András.
A szülők most arra várnak, hogy a képviselő-testület december hónap folyamán meghozza a végső döntést az ügyben. Állítják: az, hogy az ülősztrájkot felfüggesztették, nem jelenti, hogy meghátráltak. Ha a testület az iskola-összevonás mellett dönt, akkor a képviseletüket ellátó ügyvéd megteszi a szükséges jogi lépéseket. A testület pedig a korábban említett ad hoc bizottság ajánlására vár.
Kontra József polgármester közben nyugtatja a kedélyeket. A gond csupán az, hogy a szülők nem homályos mondatokat várnak a város első emberétől, hanem egyértelmű szavakat és következetes magatartást. Kunhegyes első embere lapunknak elmondta, a decemberi képviselő-testületi ülésen bármi megtörténhet. – Elképzelhető, hogy minden marad a régiben, az is lehet, hogy elhalasztjuk a változtatást, és jobban körüljárjuk a kérdést, persze megtörténhet, hogy a változtatás mellett döntünk – fogalmazott Kontra József. A polgármester hozzátette: a közös irányítás védelmet jelenthetne az intézmények és a gyermekek számára.
Az iskolák jövője most már az ad hoc bizottság és a testület kezében van. Ha december folyamán a szülők számára nem születik megfelelő döntés, akkor a bíróságon folytatódhat a kunhegyesi önkormányzati iskolák összevonásának fél év óta tartó története.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.