Lenkovics bíróságot bírál

Kifogásolta a bíróságok eljárását Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa azokban az ügyekben, amelyekben orvosok indítottak pert az elmaradt ügyeleti díjukért.

2005. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa bírálta az ügyeleti perekben hozott bírósági döntéseket. Mint mondta: azok nem saját hatáskörüknek megfelelően jártak el, mert az alkotmányban szereplő alapjogra hivatkozva hozták meg döntésüket. Ezt azonban nem tehették volna, hiszen csak alkotmányos törvényekre hivatkozva dönthetnek – mondta az ombudsman. Hozzátette: ha a bíróságok alkotmányellenesnek találták az ügyelet hazai jogi szabályozását, akkor az eljárást fel kellett volna függeszteniük, és az ügyet az Alkotmánybíróságnak kellett volna továbbítaniuk. Ismeretes: ilyen ügyekben elsőként a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Munkaügyi Bíróság hozott jogerős döntést. Közbenső ítéletében az orvosoknak adott igazat, s kimondta: az ügyelet teljes egészében munkaidőnek tekintendő. Első fokon egyébként más ügyeleti perekben is ugyanez a döntés született. Az orvosok azért indítottak pereket, mert – az Európai Bíróság ítéletével ellentétesen – hazánkban egy kormányrendelet alapján az ügyeletnek csak egy részét tekintik munkaidőnek, s csak ezután fizetnek túlmunkadíjat. Baksai István, a kórház főigazgatója elmondta: a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak. Furcsának találják, hogy a bíróság a magyar törvényekkel szemben hozott döntést.
Ha minden ügyeletet ellátó orvosnak és egészségügyi szakdolgozónak az EU-csatlakozásig visszamenőleg kifizetnék a vélt túlmunkadíj-elmaradást, akkor becslés szerint kamatok nélkül 40 milliárd forintba kerülne.



Szolnoki botrány. A pert indító 14 baleseti sebész arról kapott tájékoztatást az intézmény vezetőségétől, hogy megvonják tőlük a béren kívüli juttatásokat, 12 órás munkarendre kötelezik őket, és átmenetileg nem végezhetnek előre tervezhető műtéteket. Az orvosok jogi képviselője, Szántai Katalin akkor úgy nyilatkozott, hogy az intézmény bosszújáról van szó. A kórház vezetősége azonban visszautasította ezt az állítást. Azóta az érintettek megállapodtak abban, hogy az orvosok átmenetileg mégis megkapják a pótlékokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.