Megsarcolt önkormányzatok

Lezárult tegnap a 2006. évi költségvetés általános vitája. Száz körülire tehető a benyújtott módosító indítványok száma, melyek között az az ellenzéki javaslat is szerepelt, hogy csökkenteni kell a kormányzati kommunikációra szánt összeget. A miniszterelnök nyilvános vitára hívta a Fidesz elnökét.

2005. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejezte tegnap az Országgyűlés a 2006. évi költségvetés általános vitáját. Az államháztartásban a helyi önkormányzatok támogatása nő a legdinamikusabban az európai uniós forrásokkal együtt – mondta Lamperth Mónika belügyminiszter. Hozzátette: a megyei és a helyi önkormányzatok, valamint a kistérségi társulások 137 milliárd forinttal többet kapnak az ideinél. A fideszes Kovács Zoltán a jövő évi költségvetés nagy veszteseinek nevezte az önkormányzatokat, mert szerinte százmilliárdos elvonást könyvelhet el ez a költségvetési fejezet jövőre. Az SZDSZ-es Kis Zoltán amellett érvelt, hogy a pártoknak a közigazgatási reform végrehajtásában kellene konszenzusra jutniuk a tényleges decentralizáció, a költségvetési pénzek hatékonyabb felhasználása érdekében. Baráth Etele uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter azt hangsúlyozta, hogy a jövő évi költségvetésre vonatkozó előterjesztésben – 345 milliárd forint értékben – biztosítva van az uniós pénzek társfinanszírozásához szükséges keret.
*
Pokorni Zoltán (Fidesz) szerint át kellene gondolni az oktatási költségvetést. Varga Mihály elmondta, hogy a Fidesz módosító javaslatainak ellentételezésére a kiadási oldalról, elsősorban az állami bürokrácia költségeiből csoportosítanának át forrásokat, többek között a Miniszterelnöki Hivatal és a kormány kommunikációs költségvetéséből, valamint a minisztériumok és a háttérintézmények dologi kiadásaiból.
Fodor Gábor (SZDSZ) közölte: szükséges a közigazgatási kiadások, az államapparátus csökkentése. Hozzáfűzte: amikor arról beszélünk, hogy szigorúbb költségvetésre van szükség, akkor „magunkkal kell kezdeni”, és a parlament létszámát kell csökkenteni. Karsai Péter (MDF) úgy ítélte meg, hogy a kormány nem bátor, inkább vakmerő. Szerinte bizonytalan a bevételi oldal, és valószínűleg nyárra elkerülhetetlen lesz pótköltségvetés benyújtása. Gógl Árpád (Fidesz) azt kifogásolta, hogy az egészségügyi büdzsé nemcsak az inflációt nem követi, de csökken is, ami példátlan a rendszerváltás utáni években. Különösen a tisztiorvosi szolgálat költségcsökkentése fájdalmas: 2,6 milliárd forint. Bozóki András, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának vezetője azt emelte ki, hogy a tárca magán kezdi a spórolást: 320 millió forinttal költenek kevesebbet. Halász János (Fidesz) ezt cáfolta, mondván, épphogy húsz százalékkal nő a tárca igazgatásának költségvetése. A támogatások helyett pedig legfeljebb hitelkonstrukciókat kínál. Csizmár Gábor, a foglalkoztatáspolitikai tárca vezetője megismételte az MSZP ígéretét a 400 ezer új munkahelyre vonatkozóan. Ékes József független képviselő azt nehezményezte, hogy miközben milliárdokat fordít a kormány új termelőegységek Magyarországra csábítására, az inotai alumíniumkohó megmentésére nem volt néhány száz millió forint.
Nyilvános vitára hívta a Fidesz elnökét Gyurcsány Ferenc. Magyarország miniszterelnökének a költségvetési vitában nem azzal kellene foglalkoznia, mit csinál a Fidesz vezetője – reagált erre Pokorni Zoltán.
A nagyközönség számára ismét elindította a Pénzügyminisztérium a www.koltsegvetes2006.hu honlapot, amelyen mindenki javaslatot tehet a költségvetés módosítására – mondta Veres János, a pénzügyi tárca vezetője. A látogatók egyelőre a kiadási oldalon változtathatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.