Befejezte tegnap az Országgyűlés a 2006. évi költségvetés általános vitáját. Az államháztartásban a helyi önkormányzatok támogatása nő a legdinamikusabban az európai uniós forrásokkal együtt – mondta Lamperth Mónika belügyminiszter. Hozzátette: a megyei és a helyi önkormányzatok, valamint a kistérségi társulások 137 milliárd forinttal többet kapnak az ideinél. A fideszes Kovács Zoltán a jövő évi költségvetés nagy veszteseinek nevezte az önkormányzatokat, mert szerinte százmilliárdos elvonást könyvelhet el ez a költségvetési fejezet jövőre. Az SZDSZ-es Kis Zoltán amellett érvelt, hogy a pártoknak a közigazgatási reform végrehajtásában kellene konszenzusra jutniuk a tényleges decentralizáció, a költségvetési pénzek hatékonyabb felhasználása érdekében. Baráth Etele uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter azt hangsúlyozta, hogy a jövő évi költségvetésre vonatkozó előterjesztésben – 345 milliárd forint értékben – biztosítva van az uniós pénzek társfinanszírozásához szükséges keret.
*
Pokorni Zoltán (Fidesz) szerint át kellene gondolni az oktatási költségvetést. Varga Mihály elmondta, hogy a Fidesz módosító javaslatainak ellentételezésére a kiadási oldalról, elsősorban az állami bürokrácia költségeiből csoportosítanának át forrásokat, többek között a Miniszterelnöki Hivatal és a kormány kommunikációs költségvetéséből, valamint a minisztériumok és a háttérintézmények dologi kiadásaiból.
Fodor Gábor (SZDSZ) közölte: szükséges a közigazgatási kiadások, az államapparátus csökkentése. Hozzáfűzte: amikor arról beszélünk, hogy szigorúbb költségvetésre van szükség, akkor „magunkkal kell kezdeni”, és a parlament létszámát kell csökkenteni. Karsai Péter (MDF) úgy ítélte meg, hogy a kormány nem bátor, inkább vakmerő. Szerinte bizonytalan a bevételi oldal, és valószínűleg nyárra elkerülhetetlen lesz pótköltségvetés benyújtása. Gógl Árpád (Fidesz) azt kifogásolta, hogy az egészségügyi büdzsé nemcsak az inflációt nem követi, de csökken is, ami példátlan a rendszerváltás utáni években. Különösen a tisztiorvosi szolgálat költségcsökkentése fájdalmas: 2,6 milliárd forint. Bozóki András, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának vezetője azt emelte ki, hogy a tárca magán kezdi a spórolást: 320 millió forinttal költenek kevesebbet. Halász János (Fidesz) ezt cáfolta, mondván, épphogy húsz százalékkal nő a tárca igazgatásának költségvetése. A támogatások helyett pedig legfeljebb hitelkonstrukciókat kínál. Csizmár Gábor, a foglalkoztatáspolitikai tárca vezetője megismételte az MSZP ígéretét a 400 ezer új munkahelyre vonatkozóan. Ékes József független képviselő azt nehezményezte, hogy miközben milliárdokat fordít a kormány új termelőegységek Magyarországra csábítására, az inotai alumíniumkohó megmentésére nem volt néhány száz millió forint.
Nyilvános vitára hívta a Fidesz elnökét Gyurcsány Ferenc. Magyarország miniszterelnökének a költségvetési vitában nem azzal kellene foglalkoznia, mit csinál a Fidesz vezetője – reagált erre Pokorni Zoltán.
A nagyközönség számára ismét elindította a Pénzügyminisztérium a www.koltsegvetes2006.hu honlapot, amelyen mindenki javaslatot tehet a költségvetés módosítására – mondta Veres János, a pénzügyi tárca vezetője. A látogatók egyelőre a kiadási oldalon változtathatnak.
Szijjártó Péter: Megkaptuk Paks 2 első beton öntéséhez szükséges zöld lámpát