Gyurcsány Ferenc szeptemberben még arról beszélt, hogy a magánosítás „lezárásával” az értékesítési célú privatizáció helyett a magán- és köztulajdon fejlesztési célú együttműködése kerül előtérbe. A kormányfő szerint az új célokhoz kell hozzárendelni a szervezetet, a kincstártól az ÁPV Rt.-ig, és azt ígérte, hogy érdemben megváltoztatják az állami vagyonkezelés és értékesítés intézményrendszerét, illetve szabályait. Erre már aligha kerül sor, mert a legutóbbi kormányülésen Horn Gábor kifejezte pártja elkötelezettségét a magánosítás folytatása mellett.
Nem hinném, hogy bárkit meglepett az álláspontunk – mondta lapunk kérdésére az SZDSZ ügyvivője. A politikus szerint pártja mindvégig a privatizáció folytatását szorgalmazta. Ezért továbbra is folytatni kell az állami tulajdonú vállalatok és vállalatelemek eladását. Ehhez pedig szükség van a vagyonkezelő szervezetre. Kérdésünkre, hogy a javaslatnak az intézményrendszer átalakítására vonatkozó elemeit nem tartották-e megfontolandónak, a politikus úgy válaszolt: mivel a javaslattal alapjában nem értenek egyet, nem vizsgálták annak elemeit sem. Ha a szocialisták előállnak egy olyan tervezettel, amely a vagyonkezelők átalakítására vonatkozik, azt mérlegelik – mondta a szabad demokrata politikus.
A korábbi tervek szerint a jogszabály az állami vagyongazdálkodás egységesítését rögzítette volna. A tervezet előkészítéséről szóló munka hetek óta folyt. Az első formula, egy országgyűlési határozati javaslat azt tartalmazta volna, hogy 2006. december 31-ig le kell zárni a privatizációt, emellett megszűnik a KVI és az ÁPV Rt. A kincstár „vagyonőrként” klasszikus feladatokat látna el, és létrejönne az a nemzeti holding, amely az üzleti célú vagyont kezelné. A kisebbik koalíciós partner ezt elutasította, ahogy végül azt is, hogy egy pár soros törvényben rögzítsék a két szervezet megszűnését, a privatizáció lezárultát. Így a kormány ilyen tárgyú törvényt nem nyújt be, a privatizáció lezárása a következő kormány feladata lesz.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket