Annak idején az egész játéknak indult, végül „partizánakció” lett belőle, hiszen a fiatal politikus a helyi bolgár kisebbség ügyét felvállalva bejutott a kerület képviselő-testületébe. – A kopogtatócédulák leadásának határideje előtt két héttel jött az ötlet, hogy próbáljak meg élni a törvény adta lehetőséggel, és induljak függetlenként, de a bolgár kisebbség képviseletét is felvállalva – édesanyám ugyanis bolgár származású – a helyi önkormányzati választásokon. Egy maroknyi csapat segített a kampányban, s végül nagy szerencsével és mintegy húszezer forint kampányköltség árán bejutottam a belvárosi képviselő-testületbe – emlékezett vissza Schneider Mihály, aki az első testületi üléseken szembesült azzal, hogy rajta kívül 12 kormánypárti és 12 ellenzéki foglal helyet a képviselő-testületben. – Annak ellenére, hogy a helyi jobboldal sokszínű, van egy Fidesz–KDNP- és egy Harmadik Út-frakció, benne ül a testületben egy MDF-es képviselő, mindenki úgy gondolja, hogy én vagyok a mérleg nyelve. Abban az értelemben, hogy a minősített többséghez mindkét oldalnak szüksége van az én szavazatomra, igaz lehet a megállapítás.
A fiatal politikus szerint az elmúlt években hosszasan méregette őt mindkét oldal, ismerkedtek egymással. A független városatya hangsúlyozta mind a két oldal számára, hogy ő független képviselő, és nem tartozik egyik politikai táborhoz sem, kizárólag a kerület érdekeit kívánja szolgálni. – Tapasztalataim szerint a jobboldal mindig racionális érvekkel keres meg, míg a baloldal folyamatosan támadásokat intéz ellenem – mondta Schneider Mihály.
Steiner Pál polgármester legutóbb éppen azt rótta fel neki, hogy még a kerületi bolgár kisebbségi önkormányzat is elhatárolta magát tőle. A független városatya erre annyit mondott, hogy a bolgár szervezetek által kiadott állásfoglalást nem vette zokon, az abban foglaltakkal ő is maradéktalanul egyetért. – Csak annyit jegyeztek meg, hogy ők nem kívánnak az országos politikában részt venni, valamint, mivel nem vagyok egyik bolgár szervezetnek sem a tagja, éppen ezért el is határolódnak az én politikai döntéseimtől. Ennyi történt, és nem több. A bolgár kisebbség sohasem próbálta megkérdőjelezni az én bolgár identitásomat, nem úgy, mint Steiner Pál, aki úgy gondolja, hogy az ellenzékiek velem együtt csorbítják a jogkörét.
A kerület szocialista polgármestere azzal is megtámadta a független képviselőt, hogy összeállt a jobboldallal, és a Fidesz befolyásolja őt. Ezzel kapcsolatban Schneider Mihály megjegyezte, a döntéseiben egyedül Steiner Pál befolyásolja, hiszen egész egyszerűen komoly kérdésekben bármennyire is szeretett volna, a lelkiismerete és a meggyőződése miatt nem tudott a baloldallal szavazni. – Ez nem jelenti azt, hogy soha nem szavaztam volna együtt Steiner Pállal, sőt néha az egész képviselő-testület együtt szavazott, s akadt olyan is, amikor csak én helyezkedtem szembe a többi 24 képviselővel – fogalmazott Schneider Mihály.
A független képviselő éppen ezért zokon veszi, amiért a polgármester arra célozgat, hogy összeállt a jobboldallal, s megkérdőjelezi a bolgár identitását. A polgármester legutóbb már odáig ment, hogy a következő megjegyzést tette: „…azt sem tudjuk, hogy bolgár gondolkodású-e, mert ugye, Schneider Mihálynak hívják…” – Nem tudom, mire akart Steiner Pál célozni, én ötödik kerületi gondolkodású vagyok, a kerületért dolgozom, erre minden jogosultságom meg is van, hiszen itt születtem, itt nőttem fel, itt jártam iskolába, itt dolgozom. Emellett, ha tetszik Steiner Pálnak, ha nem, bolgár származású vagyok. Hiába firtatja a nevem, hiába tesz burkolt megjegyzéseket a származásomra, a bolgár identitásomat nem tudja elvenni tőlem. Ami itt történt, az vihar egy pohár vízben, csak helyükre kerültek a dolgok, Steiner Pál most semmivel sem rendelkezik kevesebb jogkörrel, mint bármely más kerületi polgármester.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?