Nincs fedezet a 2006-os költségvetési javaslatban az ápolói hűségjutalom bevezetésére. Pedig a 2002-es választások előtt az MSZP több politikusa és Medgyessy Péter akkori miniszterelnök-jelölt is ígéretet tett arra, hogy a betegágy mellett dolgozók négyévente egyéves bérüket kapják meg hűségjutalomként. A vállalás aztán bekerült a kormányprogramba is.
Szijjártó Péter fideszes politikus módosító indítványt nyújtott be a 2006-os költségvetési javaslathoz, amely forrást biztosítana az ápolói munkát elismerő juttatásra. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén a kormány képviseletében a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője, Nyenyestáné Endrész Katalin közölte: nem támogatják a módosító indítványt, mert az növelné az államháztartás hiányát. Azzal, hogy a jövő évi büdzsébe nem terveznek a hűségjutalomra fedezetet, biztossá vált, hogy a 2006-ig terjedő kormányzati ciklusban ez az ígéret sem teljesül.
*
Kökény Mihály volt egészségügyi miniszter, MSZP-s országgyűlési képviselő ezt úgy kommentálta: a 2002-es választások előtt sok mindent vállaltak. Az ígéretek jelentős része – így például az 50 százalékos közalkalmazotti béremelés – teljesült. – Vannak azonban olyan ígéretek is, mint például a hűségjutalom, amelyeket egyelőre nem tudunk teljesíteni, mert a gazdasági helyzet, az államháztartás hiánya nem úgy alakult, ahogy terveztük. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a tervet végleg feladtuk – tette hozzá.
Kárpáti Zsuzsa, a nagyobbik kormánypárt egészségpolitikusa azt hangsúlyozta, hogy noha a Medgyessy-kormány vállalta a hűségjutalom bevezetését, a Gyurcsány-kabinet nem tett erre ígéretet. Helyette egy szakdolgozói életpályamodell kialakítását kezdte meg. Leszögezte: ha tovább kormányozhatnak, akkor megtalálják a módját, hogy a pluszpénzt odaadják az ápolóknak, ha nem is hűségjutalom formájában.
– Nem magyarázkodni kellene, hanem kiállni és elismerni, hogy a kormány, valamint a szocialista párt becsapta a választókat – fogalmazott Csáky András, az MDF képviselője. Gógl Árpád, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere, a Fidesz képviselője hangsúlyozta: nem lehet azzal magyarázni az ígéret megszegését, hogy a ciklus közepén megváltozott a kormány összetétele. Annak működése ugyanis jogfolytonos volt. Bartha László (Fidesz) is arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyanazok ülnek ma a parlamentben, ugyanazok hozzák a döntéseket, akik 2002-ben vállalták a hűségjutalom bevezetését. Mint mondta: a kormány összetételének megváltozása nem hatalmazza fel ezeket a politikusokat arra, hogy megszegjék ígéretüket.
Így hazudik Gyurcsány pártja a 13. havi nyugdíjról