Nem lesz hűségjutalom

Jövőre sem vezetik be az ápolói hűségjutalmat. Így biztossá vált, hogy a 2002-es országgyűlési választások előtt tett szocialista ígéret ebben a kormányzati ciklusban nem teljesül. Az MSZP azt a magyarázatot adta: a hűségjutalmat még a Medgyessy-kabinet vállalta, ma pedig Gyurcsány Ferenc kormányoz.

2005. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs fedezet a 2006-os költségvetési javaslatban az ápolói hűségjutalom bevezetésére. Pedig a 2002-es választások előtt az MSZP több politikusa és Medgyessy Péter akkori miniszterelnök-jelölt is ígéretet tett arra, hogy a betegágy mellett dolgozók négyévente egyéves bérüket kapják meg hűségjutalomként. A vállalás aztán bekerült a kormányprogramba is.
Szijjártó Péter fideszes politikus módosító indítványt nyújtott be a 2006-os költségvetési javaslathoz, amely forrást biztosítana az ápolói munkát elismerő juttatásra. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén a kormány képviseletében a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője, Nyenyestáné Endrész Katalin közölte: nem támogatják a módosító indítványt, mert az növelné az államháztartás hiányát. Azzal, hogy a jövő évi büdzsébe nem terveznek a hűségjutalomra fedezetet, biztossá vált, hogy a 2006-ig terjedő kormányzati ciklusban ez az ígéret sem teljesül.
*
Kökény Mihály volt egészségügyi miniszter, MSZP-s országgyűlési képviselő ezt úgy kommentálta: a 2002-es választások előtt sok mindent vállaltak. Az ígéretek jelentős része – így például az 50 százalékos közalkalmazotti béremelés – teljesült. – Vannak azonban olyan ígéretek is, mint például a hűségjutalom, amelyeket egyelőre nem tudunk teljesíteni, mert a gazdasági helyzet, az államháztartás hiánya nem úgy alakult, ahogy terveztük. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a tervet végleg feladtuk – tette hozzá.
Kárpáti Zsuzsa, a nagyobbik kormánypárt egészségpolitikusa azt hangsúlyozta, hogy noha a Medgyessy-kormány vállalta a hűségjutalom bevezetését, a Gyurcsány-kabinet nem tett erre ígéretet. Helyette egy szakdolgozói életpályamodell kialakítását kezdte meg. Leszögezte: ha tovább kormányozhatnak, akkor megtalálják a módját, hogy a pluszpénzt odaadják az ápolóknak, ha nem is hűségjutalom formájában.
– Nem magyarázkodni kellene, hanem kiállni és elismerni, hogy a kormány, valamint a szocialista párt becsapta a választókat – fogalmazott Csáky András, az MDF képviselője. Gógl Árpád, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere, a Fidesz képviselője hangsúlyozta: nem lehet azzal magyarázni az ígéret megszegését, hogy a ciklus közepén megváltozott a kormány összetétele. Annak működése ugyanis jogfolytonos volt. Bartha László (Fidesz) is arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyanazok ülnek ma a parlamentben, ugyanazok hozzák a döntéseket, akik 2002-ben vállalták a hűségjutalom bevezetését. Mint mondta: a kormány összetételének megváltozása nem hatalmazza fel ezeket a politikusokat arra, hogy megszegjék ígéretüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.