A szabadságvesztések végrehajtását ellenőrző legutóbbi ügyészi vizsgálat adatai szerint tavaly 41 047 elítélt közül 8310 nem vonult be büntetése letöltésére – tájékoztatta lapunkat Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője a sajtóban megjelent híreket megerősítve. Ennek oka részint az öt különböző (rendőrségi, ügyészségi, belügyi, büntetés-végrehajtási, bírósági) nyilvántartás, amelyek egységesítése indokolt lehet. Legtöbben ugyanis adminisztrációs okok miatt vagy nem kapnak börtönbehívót, vagy a hatóságoknak nem tűnik föl hiányuk. Előfordul az is, hogy bírói halasztással rendelkeznek, vagy más okból nem vonulnak be, de a statisztikában hiányuk kimutatható – mondta a szóvivő. A legtöbb bliccelőre rövid időtartamú, illetve pénzbüntetést vagy közérdekű munkavégzést szabtak ki. Tizenheten pedig időközben meghaltak. Az ügyészség azt szeretné elérni, hogy mivel alkotmányban rögzített feladata a büntetés-végrehajtás törvényességi felügyelete, külön vizsgálat nélkül ráláthasson ezekre az adatbázisokra.
Lapunk kérdésére Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos is az alaptörvényre hivatkozott, amely nem engedi az országos adatbázisok összevonását. Azt viszont nem zárta ki, hogy valamiféle megoldás szülessen. Ehhez azonban látni kell, hogy ki milyen céllal és garanciákkal akar hozzáférni az adatbázisokhoz. Hangsúlyozta: eddigi munkája alatt nem fordult még elő olyan, hogy valaki adatvédelmi okok miatt kerülte el a büntetését.
Valóban ötféle nyilvántartási szám létezik, de ekkor még mindig lehetőség van a személyi adatok ellenőrzésére – mondta a Magyar Nemzetnek Gál Irén, a Fővárosi Bíróság büntetés-végrehajtási bírája. Az adatok rögzítésekor előfordulhatnak elütések, hibák, de éppen ezért például az elfogatóparancs-listát négyhavonta ellenőrzik, és egyeztetik a rendőrséggel. A behívottak napi listáján pedig azonnal kiderül a tévedés. Tíz év alatt kétszer fordult olyan elő, hogy két elítéltet ujjlenyomat alapján azonosítottak, mert a nevük, anyjuk neve és születési idejük is azonos volt.
Az ügyészségi vizsgálat derített fényt arra is, hogy a rendőrség országos körözési listájából hét jogerősen elítélt személy adatai annak ellenére törlődtek, hogy érvényes elfogatóparancs volt ellenük – tájékoztatta lapunkat Szőgyényi Zoltán alezredes, az ORFK körözési osztályának vezetője. Jövő hét végén zárul le a vizsgálat, amelyben kiderülhet ennek oka. Az osztályvezető szerint adathiányról vagy adateltérésről, tehát adminisztrációs hibáról lehet szó a hét esetben, ami az érvényben lévő csaknem negyvenezer körözést tekintve elenyésző.
Csaknem negyvenezer körözés. Hazánkban alig több mint 39 ezer érvényes körözés van kiadva. Ebből 6500 eltűntekre vonatkozik, 32 500 személyre pedig azonnali elfogatóparancs érvényes. Közülük húszezret külföldön keresnek.
A brüsszeli Magyar Ház előtt támadták meg a HírTV riporterét a szélsőbaloldali tüntetők, a rendőrök mentették ki