A hazai szakemberek túlnyomó többsége szerint komoly negatív következményei lehetnek a génmódosított növények magyarországi elterjedésének. Az ellenzők úgy látják: a génmanipulált növények termesztése veszélyeztetheti a hazai ökológiai egyensúlyt és tönkreteheti a klasszikus vetőmagokat gyártó, még mindig komoly nemzetközi szereppel bíró társaságokat, de élelmiszer-biztonsági aggályokat is felvethet.
A törvénymódosítást a Fidesz szakpolitikusa is ellenzi. – Értetlenül állok az ügy előtt, hiszen a törvénymódosítási javaslat nemcsak a nemzeti érdeket veszi semmibe, de szembemegy a vetőmagokat gyártó hazai vállatokkal is, amelyek főleg úgymond a szocialista párthoz köthető társaságok – szögezte le Illés Zoltán, a génmanipulált növények szabadföldi termesztésével kapcsolatban felmerülő kérdéseket vizsgáló albizottság és a környezetvédelmi bizottság tagja. Hozzátette: véleménye szerint a géntechnológiai multinacionális cégek hazai prókátora Kóka János, aki se nem SZDSZ-es, se nem MSZP-s, hanem „gyurcsányista” üzletember.
Illés Zoltán szerint aggályos, hogy a hagyományos és génkezelt növény ültetése között a tervezet értelmében csak 800 méteres védőtávolságot kellene hagyni, tekintettel arra, hogy a rovarok 5-6, a szél pedig 50 kilométerre is eljuttatja a magokat, amelyek megváltoztathatják a hagyományos fajtákat is. Az ellenzéki politikus szerint gazdasági szempontok is indokolják, hogy Magyarország továbbra is GMO-mentes legyen, mert ha ez nem sikerül, akkor nem lehet eladni a klasszikus és a biotermékeket. – Hiányzik a társadalom kellő tájékoztatása is. Az emberek nem tudják, hogyan vegyék fel a harcot a génmódosított növények termesztés ellen – fogalmazott Illés Zoltán.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) illetékese szerint nincs lehetőség az elzárkózásra, miután az Európai Unió a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) nyomására engedélyezte a génmódosított növények termesztését. – Magyarországon egyelőre még tilos a génmanipulált növények ültetése, de az itthoni védőzáradékot Brüsszel hamarosan feloldhatja, mivel az ellenkezik az uniós normákkal – érvelt Akác Béla, az FVM főosztályvezető-helyettese. Hozzátette: fontos, hogy a törvénymódosítás az előtt megtörténjen, mielőtt az unió feloldja a védőzáradékot, mert ellenkező esetben a génmódosított növények termesztése ellenőrizetlen módon indulhatna meg Magyarországon. – A koegzisztenciatörvény, amely azt biztosítaná, hogy a klasszikus, a bio- és a génmanipuláltnövény-termesztés megfelelő módon megélhessen egymás mellett, elegendő védelmet jelenthet a gazdálkodók számára – jegyezte meg Akác Béla. A tervezet a szigorú adminisztrációs kötelezettség és a védőtávolságok mellett tanfolyam elvégzésére kötelezi a GMO-növényeket ültető gazdákat, akiknek még a telekszomszédok írásos beleegyezését is be kell szerezniük – ismertette.
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) tegnap egy fővárosi akciónapon emelte fel szavát a génmanipuláció ellen. Ott elmondták, abban bíznak, hogy a törvényi szigor elveszi a termelők kedvét a GMO-tól. – A megmozdulással fel kívánjuk hívni a figyelmet a génmódosítás veszélyeire, és aláírást gyűjtünk, hogy Budapest is génmódosítás-mentes övezet legyen – nyilatkozta Fidrich Róbert, a MTVSZ programvezetője.
Jelenleg huszonöt ország több mint 4500 önkormányzata, 164 régiója csatlakozott a génmódosítás-mentes hálózathoz, ám ez csak egyfajta szándéknyilatkozat, hiszen kérdéses, hogy a helyhatóságok megtilthatják-e a gazdáknak a termesztést. Fridrich elmondta: Kóka János gazdasági miniszterről ismert, hogy a külföldi géntechnológiai cégek érdekeit képviseli, Gyurcsány Ferencről pedig úgy tudják, amerikai látogatásán megígérte George W. Bush elnöknek, hogy teret biztosít az ottani manipulált vetőmagokat gyártó óriáscégeknek Magyarországon.

Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult