Szabad út a génkezelt vetőmagnak

A kormány jóváhagyta a géntechnológiai törvény módosítását, amely – ha a parlament is elfogadja – lehetővé teszi a génmanipulált növények (GMO) importját és hazai termesztését, de szigorúan szabályozza is azt. A környezetvédők várakozása szerint a jogszabály rendelkezései – ha a korábban megismert tervezetre bólintott rá a kabinet – alaposan megnehezítik a GMO hazai termesztését. Úgy tudják azonban, hogy Gyurcsány Ferenc George Bushnál tett látogatásakor megígérte: teret biztosít Magyarországon az amerikai biotechnológiai vállalatoknak.

2005. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai szakemberek túlnyomó többsége szerint komoly negatív következményei lehetnek a génmódosított növények magyarországi elterjedésének. Az ellenzők úgy látják: a génmanipulált növények termesztése veszélyeztetheti a hazai ökológiai egyensúlyt és tönkreteheti a klasszikus vetőmagokat gyártó, még mindig komoly nemzetközi szereppel bíró társaságokat, de élelmiszer-biztonsági aggályokat is felvethet.
A törvénymódosítást a Fidesz szakpolitikusa is ellenzi. – Értetlenül állok az ügy előtt, hiszen a törvénymódosítási javaslat nemcsak a nemzeti érdeket veszi semmibe, de szembemegy a vetőmagokat gyártó hazai vállatokkal is, amelyek főleg úgymond a szocialista párthoz köthető társaságok – szögezte le Illés Zoltán, a génmanipulált növények szabadföldi termesztésével kapcsolatban felmerülő kérdéseket vizsgáló albizottság és a környezetvédelmi bizottság tagja. Hozzátette: véleménye szerint a géntechnológiai multinacionális cégek hazai prókátora Kóka János, aki se nem SZDSZ-es, se nem MSZP-s, hanem „gyurcsányista” üzletember.
Illés Zoltán szerint aggályos, hogy a hagyományos és génkezelt növény ültetése között a tervezet értelmében csak 800 méteres védőtávolságot kellene hagyni, tekintettel arra, hogy a rovarok 5-6, a szél pedig 50 kilométerre is eljuttatja a magokat, amelyek megváltoztathatják a hagyományos fajtákat is. Az ellenzéki politikus szerint gazdasági szempontok is indokolják, hogy Magyarország továbbra is GMO-mentes legyen, mert ha ez nem sikerül, akkor nem lehet eladni a klasszikus és a biotermékeket. – Hiányzik a társadalom kellő tájékoztatása is. Az emberek nem tudják, hogyan vegyék fel a harcot a génmódosított növények termesztés ellen – fogalmazott Illés Zoltán.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) illetékese szerint nincs lehetőség az elzárkózásra, miután az Európai Unió a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) nyomására engedélyezte a génmódosított növények termesztését. – Magyarországon egyelőre még tilos a génmanipulált növények ültetése, de az itthoni védőzáradékot Brüsszel hamarosan feloldhatja, mivel az ellenkezik az uniós normákkal – érvelt Akác Béla, az FVM főosztályvezető-helyettese. Hozzátette: fontos, hogy a törvénymódosítás az előtt megtörténjen, mielőtt az unió feloldja a védőzáradékot, mert ellenkező esetben a génmódosított növények termesztése ellenőrizetlen módon indulhatna meg Magyarországon. – A koegzisztenciatörvény, amely azt biztosítaná, hogy a klasszikus, a bio- és a génmanipuláltnövény-termesztés megfelelő módon megélhessen egymás mellett, elegendő védelmet jelenthet a gazdálkodók számára – jegyezte meg Akác Béla. A tervezet a szigorú adminisztrációs kötelezettség és a védőtávolságok mellett tanfolyam elvégzésére kötelezi a GMO-növényeket ültető gazdákat, akiknek még a telekszomszédok írásos beleegyezését is be kell szerezniük – ismertette.
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) tegnap egy fővárosi akciónapon emelte fel szavát a génmanipuláció ellen. Ott elmondták, abban bíznak, hogy a törvényi szigor elveszi a termelők kedvét a GMO-tól. – A megmozdulással fel kívánjuk hívni a figyelmet a génmódosítás veszélyeire, és aláírást gyűjtünk, hogy Budapest is génmódosítás-mentes övezet legyen – nyilatkozta Fidrich Róbert, a MTVSZ programvezetője.
Jelenleg huszonöt ország több mint 4500 önkormányzata, 164 régiója csatlakozott a génmódosítás-mentes hálózathoz, ám ez csak egyfajta szándéknyilatkozat, hiszen kérdéses, hogy a helyhatóságok megtilthatják-e a gazdáknak a termesztést. Fridrich elmondta: Kóka János gazdasági miniszterről ismert, hogy a külföldi géntechnológiai cégek érdekeit képviseli, Gyurcsány Ferencről pedig úgy tudják, amerikai látogatásán megígérte George W. Bush elnöknek, hogy teret biztosít az ottani manipulált vetőmagokat gyártó óriáscégeknek Magyarországon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.