Tarnabod, a befogadó falu

Az elmúlt hónapok során számos tudósítás és riport született a hevesi Tarnabod községben folyó kísérleti programmal kapcsolatban. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által koordinált program elindítása óta eltelt egy évben már jó néhány alkalommal megkongatták a vészharangot, sokan rányomták a „reménytelen” bélyeget a falu képzeletbeli dossziéjára. Van-e remény ott, ahol eddig a reménytelenség volt az úr?

2005. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarnabod, a Tarna-patak partján fekvő, 850 fős község magában hordozta és még ma is magában hordozza azokat a problémákat, amelyekkel sok száz hasonló sorsú magyar falunak kell megküzdenie, és az élethalálharc legtöbbjük számára a biztos pusztulással végződhet. Mára aprófalvak százai haladnak öles léptekkel a kihalás felé a drasztikus munkanélküliség, a fiatalok elvándorlása és a lehetetlen életkörülmények miatt. A többségében romák lakta Tarnabodon is óriási a munkanélküliség, a községben kézzelfogható a szegénység, sok helyen csak elhagyott, romos házak árulkodnak a korábbi civilizáció nyomairól. Tarnabodon egy tavaly nyáron indult kísérleti programmal megkísérlik a pusztuló település talpra állítását. A program célja, hogy a nagyvárosokba – elsősorban a fővárosba – költözött, s ott reménytelen állapotban tengődő, ugyanakkor vidéki gyökerekkel rendelkező, az ottani életet és a háztáji gazdálkodást ismerő és vállaló családoknak komplex segítségnyújtással lehetővé tegye a visszailleszkedést a vidéki életbe. Azt tervezték, hogy tizenöt-húsz talpra állásra képes családot költöztetnek Tarnabodra, akik a helyiekkel együtt esélyt kapnak az újrakezdésre.
A tervezett másfél tucat család helyett azonban jelenleg csak nyolc házban laknak új lakók, az előőrs tavaly december elején érkezett a hevesi községbe. A „befogadottak” számára az ingatlanokat a programban oroszlánrészt vállaló Magyar Máltai Szeretetszolgálat vásárolta meg, a költségekhez a szociális tárca 30 millió forinttal járult hozzá. – Fontosnak tartom, hogy a program minél jobban érintetlen maradjon a politikától, nem tenne jót az ügynek, ha kezdeményezésünk a pártcsatározások kereszttüzébe kerülne – fogalmazott Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke, a hajléktalanügyekért felelős miniszteri biztos. Véleménye szerint minden magyarországi kis- és nagytelepülés más-más helyzetben van, és a gondokra minden esetben eltérő gyógymód lehet a megoldás. A tarnabodi kísérleti programban a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mellett részt vesz a Hajléktalanokért Közalapítvány és a Tutor Alapítvány is. A miniszteri biztos megjegyezte, a szociális tárca által biztosított pénzből vették a betelepülő családok számára az ingatlanok egy részét, finanszírozták az adminisztratív feladatokat, és támogatták a foglalkoztatási programokat is. – Hollandiából 15 millió forintnyi adományt kaptunk, amiből ingatlanokat vettünk, többek között a jövőbeni óvodát is, amelynek a felújítását az önkormányzattal közösen végezzük – folytatta Vecsei Miklós. Hozzátette: megvettek egy régi istállót is, ahol a tervek szerint egy háztartási gépeket szétszerelő üzem létesülhetne, amely 30 helyinek adhatna munkát. A civil szervezetek és az önkormányzat összefogásában további programok és beruházások valósultak meg, amelyek a falu „felélesztését” szolgálhatják. Kialakítottak egy kis mozihelyiséget, vettek két traktort, amelyekkel egyrészt a befogadottak földjeit szántják, de segítik a község többi lakójának gazdálkodását is. A járművek mellett vásároltak egyéb kisebb gépeket, szerszámokat is. – Szerettünk volna kialakítani egy rendezett focipályát a helyieknek, de nem volt rá igény, s így az önkormányzat inkább egy konditermet szerelt fel – mondja a szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke. A közelmúltban egy keresztény csereprogram révén két német fiatal érkezett a faluba, az egyikük fociedző, aki a fejébe vette, hogy megszeretteti a labdarúgást a helyi fiatalokkal. A különböző, a szórakoztatást és ismeretterjesztést szolgáló kezdeményezések persze csak akkor érnek valamit, ha csökken a drasztikus méreteket öltött munkanélküliség, és biztosított lesz a megélhetés. – Beszereztünk a falu számára egy buszt, amely megoldotta azt a gondot, hogy a lakosok nem tudtak bejárni a környező településeken levő munkahelyekre – tette hozzá Vecsei Miklós.
Pető Zoltán, a település polgármestere elmondta, a falubusz körülbelül ötven munkahelyet „hozott” eddig Tarnabodnak, amely óriási szám egy ilyen hátrányos helyzetben levő község számára. A foglalkoztatás javítását szolgálja a közmunkaprogram is, amelyben ilyen-olyan formában eddig 75 ember dolgozott. – Fontosnak tartom, hogy minél több bodit sikerüljön bevonni a közmunkaprogramba, az emberek előbb-utóbb megszeretik a munkát, meg kell szokniuk, hogy a megélhetésért dolgozni kell. Ha valaki hét-nyolc hónapot eltölt ebben a programban, akkor később könnyebben be tud illeszkedni más állandó és jobban jövedelmező munkahelyekre is. Emellett további kezdeményezésekkel igyekeznek hozzájárulni a falu talpra állításához.
– A konyhakerti és az állattenyésztési programokkal a mezőgazdasági gazdálkodás beindítását és fejlesztését kívánjuk előmozdítani – jegyezte meg Vecsei Miklós. Hozzátette: a higiéniás programmal pedig a családokat igyekeznek rendre és tisztaságra nevelni, s akik pozitívan reagálnak erre, azokat különböző eszközökkel és tisztítószerekkel is segítik.
Sokan állítják, a falu fellélegezhet, ami még akkor is igaz, ha évek kellenek ahhoz, hogy teljes nyugalommal kijelenthessük: Tarnabod megmenekült. Akadnak persze olyanok is, akik lényegesen borúlátóbbak. – Egyre reménytelenebb Tarnabod helyzete, óriási gondok vannak, amelyen változtatni kellene, különben ez a falu is menthetetlenné válik – értékelte a változásokat Donovárné Kovács Éva, a helyi Fidesz-csoport elnöke. Sokan főleg a bizonytalanságtól félnek, s nem érzik a saját bőrükön a változást. – A hónap végén számomra lejár a közmunkaprogram, s nem tudom, mi lesz azután – árulta el Balogh Ernőné, az egyik befogadott. Hozzátette: az új otthonából is bármikor kitehetik, és akkor az utcára kerül. Attól fél, hogy onnan nem lesz visszaút.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.