Technikai fejlesztés a bíróságokon

Zárt láncú videokonferencia-rendszert vásárolt százmillió forint értékben az Országos Igazságszolgáltatási Tanács. A készüléket tegnap mutatták be a bíróknak. Ezzel egy időben viszont éppen e rendszer hiánya miatt maradt el a kecskeméti maffiaper tanúkihallgatása.

2005. 11. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mobil videokonferencia-rendszert mutattak be az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) tegnapi ülésén. A készülék alkalmas védett tanúk, illetve kiskorúak meghallgatására anélkül, hogy meg kellene jelenniük a bíróság előtt – tudtuk meg Sándor Zsuzsától, az OIT hivatala sajtófőosztályának vezetőjétől. A három szettet és két felszerelt mikrobuszt tartalmazó rendszer 98 millió forintba került. A jövő héten a megyei bíróságok informatikusait kiképzik, és várhatóan már decemberben elkezdődhet az eszköz használata. A rendszer úgy épül föl, hogy a tárgyalóteremben a bíró és az összes érintett kérdezhet – az eljárástól függően – a bíróság más helyiségében vagy a távolban lévő tanútól, illetve kiskorútól. A meghallgatott pedig reagálhat a tárgyalóteremben történtekre.
*
Az ORFK tanúvédelmi szolgálatának vezetője, Csics Péter ezredes szerint a videokonferencia biztonságosabb és olcsóbb, mint a személyi védelem: nincs szükség arra, hogy a védett tanút a bíróságra szállítsák, így a helyszín biztosítását sem kell megoldani. Akkor is megfélemlíthetik ugyanis a tanúskodót, ha kommandósok kísérik. Az ezredes külföldön több videokonferenciás tárgyaláson is részt vett, jórészt szervezett bűnözéssel összefüggő ügyekben. Mivel ezek a csoportok manapság nemzetköziek, a nyugat-európai országokban nemcsak a határokon belüli, hanem több állam bírósága is összekapcsolódhat egy tárgyalás lefolytatására – jegyezte meg az ezredes.

Maffiaper: ítélet jövőre. Elmaradt egy fedett nyomozó zárt láncú videokonferenciás meghallgatása tegnap a kecskeméti maffiaperben, mivel a Bács-Kiskun Megyei Bíróság a saját eszközeiből nem tudta létrehozni a törvénynek megfelelő rendszert. Az eljárást november végére halasztották. Az ügyben elsőfokú ítéletet sem hirdet a bíróság ebben az évben, mivel további vérnyomszakértői vizsgálatot rendelt el, amely hat hetet vesz igénybe. A lefoglalt fegyverekről ugyanis korábban DNS-azonosításra alkalmas mintát tudtak rögzíteni. Ahhoz azonban, hogy azokat összevethessék a vádlottakéval, tőlük is vért kellett venni a tárgyalás előtt. A tanács elnöke elmondta: a szakértői vizsgálatok sokba kerültek, a DNS-összehasonlító, hemogenetikai elemzésre eddig 2,8 millió forintot költöttek.
Megérkezett a bíróságra a fővárosi Pólus Center mögött megtalált és lefoglalt négy pisztoly, valamint egy géppisztoly és gépkarabély igazságügyi fegyverszakértői vizsgálatának eredménye. Ezek szerint mindegyik eszköz éles és használható volt, de ezekkel Magyarországon nem követtek el bűncselekményeket.
Ismert: R. Lászlót és tíz társát bűnszervezetben elkövetett fegyvercsempészettel és emberölés előkészületével vádolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.