Az unió áfairányelvével ellentétes, hogy mégsem vonhatják le jövőre a vállalkozások a telefonszámlák áfatartalmának 70 százalékát a jelenlegi 50 százalék helyett – állította kérdésünkre Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke. Magyarország EU-csatlakozása után már nem lett volna szabad szigorítani a 70 százalékot előíró szabályozáson, a kormány pedig ebben az évben léptette életbe az 50 százalékos mértéket.
Emiatt az Európai Bíróság már elmarasztalta hazánkat, és most a luxemburgi Európai Bíróság elé viheti az ügyet. Ruszin Zsolt, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesülete budapesti elnöke úgy véli, hogy akár újabb kismamaper is fenyegethet, hiszen bármelyik magyar vállalkozó megteheti egy elmarasztaló uniós döntés után, hogy bíróságon követeli a neki járó áfát.
Zara László véleménye szerint ugyanakkor nem fenyegeti a magyar költségvetést a kismamaperhez hasonló veszély. Az Európai Bíróság ugyanis legfeljebb a jövőre nézve mondhatja ki az áfalevonás magasabb mértékét. Visszamenőleges intézkedésre még nem volt precedens a bíróság történetében – állította Zara.
Fontos tudni, hogy az Európai Bíróság esetleges döntése után is egyedileg kell a vállalkozásoknak az igazukért bírósághoz folyamodniuk. Ez hazai bíróságok esetén sem egyszerű, ugyanis a vállalkozásnak előbb a magyar szabályozással ellentétes mértékű áfát kell levonnia, majd az ezt kifogásoló adóhatósági határozatot megtámadva fordulhat bírósághoz. Ezt vélhetőleg nem sokan vállalják majd – vélekedett Zara László.
Még a Pénzügyminisztériumban is komoly meglepetést okozott, hogy az adótörvények hét eleji zárószavazásakor a kormánypárti többség leszavazta a tárca javaslatát a 70 százalékos mérték visszaállítására. A magyar törvényhozás ezzel tudatosan szembehelyezkedett az unió rendelkezéseivel.
Sürgősséggel tárgyalná újra a Fidesz képviselőcsoportja a telefonáfa-törvényjavaslatot, ezért Tállai András képviselői önálló indítványban javasolja a korábbi áfakötelezettség visszaállítását.
Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek