Vérkészítményhez sem jár kártalanítás

Nemcsak a kötelező védőoltásoknál, hanem bizonyos vérkészítményeknél sem kérhető már kártalanítás az államtól – vélekedtek a lapunknak nyilatkozó szakemberek. Közben az ombudsman és civil szervezetek is kérik, hogy az Egészségügyi Minisztérium vonja vissza a törvénymódosítás egyes részeit.

2005. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ehónap elsejétől szűkül az állam kártalanítási kötelezettsége – a gyógyszertörvény ez irányú módosításáról már korábban hírt adtunk. Simon Tamás egészségügyi esetekkel foglalkozó ügyvéd most a jogszabályváltozás újabb, fontos részletére hívta fel a figyelmet. Szerinte megszűnik az állam kártalanítási kötelezettsége akkor is, ha bizonyos vérkészítmények használata során következik be egészségkárosodás vagy halál. A kártalanítási kötelezettség megszűnése nem vonatkozik az emberi eredetű vérre, plazmára és vérsejtekre, azokra a vérplazmákra viszont igen, amelyeket ipari folyamat bevonásával dolgoznak fel – magyarázza a törvénymódosítást Simon Tamás. Egy másik jogszabály, az egészségügyi törvény minden vérkészítménynél fenntartja ugyan az állami kártalanítást, ám ilyen esetekben a speciális szabályt, azaz az ezzel ellentétes gyógyszertörvényt kell alkalmazni – vélekedett a szakjogász.
*
Cseke Éva, az Országos Gyógyszerészeti Intézet főigazgató-helyettese is megerősítette, hogy bizonyos vérkészítményeknél megszűnik az állam kártalanítási kötelezettsége. Mint mondta: ezeket a szereket az új jogszabály is a gyógyszerek közé sorolja. Hozzátette: az állami kártalanítási kötelezettség nemcsak a védőoltásoknál és bizonyos vérkészítményeknél szűnik meg, hanem minden esetben a gyógyszerkipróbálásnál és -alkalmazásnál is.
Állami kártalanítás egyébként csak végső esetben jöhet szóba, akkor, ha az egészségkárosodásért sem az orvos, sem a készítmény gyártója nem felelős. Azért is nevezik ezt kártalanításnak és nem kártérítésnek, mert a szövődményekért senki nem tekinthető hibásnak. Eddig csak a kötelező védőoltásoknál megszűnt állami kártalanításról folyt komoly vita. Többek mellett Dósa Ágnes orvos-jogász is aggályosnak tartja ezt a döntést, hiszen az állam úgy bújik ki a felelősség alól, hogy a védőoltást maga teszi – egyébként nagyon helyesen – kötelezővé. Ma bűncselekményt követ el az, aki nem engedi beoltani gyermekét, a közelmúltban számos ilyen esetben citáltak bíróság elé szülőket. Dósa Ágnes hangsúlyozta: a jogszabály-módosítás kiterjesztené ugyan a gyógyszer- és vakcinagyártók felelősségét, de ha az nem állapítható meg, akkor az egészségkárosodást szenvedett személyt senki nem kártalanítja. A gyártó ugyanis továbbra sem tehető felelőssé azért az esetleges szövődményért, amelyre a betegtájékoztatón is felhívja a figyelmet. Márpedig a kötelező védőoltásoknál feltüntetik, hogy nagyon ritkán, de jelentkezhetnek súlyos szövődmények, például idegrendszeri károsodás.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Lenkovics Barnabás sem ért egyet ezzel a módosítással, ezért az egészségügyi miniszterhez és az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnökéhez fordul. Mint azt lapunknak elmondta: állampolgári kötelezettségünket teljesítjük a járványügy terén, amikor például gyermekünknek beadatjuk a kötelező védőoltást. A jogszabályváltozás rontja az állampolgárok lehetőségét a kártalanítási joguk érvényesítésében. A Társaság a Szabadságjogokért és a Védegylet nevű civil szervezet is tiltakozik, s a négy parlamenti párt frakcióvezetőjétől kér segítséget. Rácz Jenő egészségügyi miniszter ma is úgy kommentálja a jogszabály-módosítást, hogy „minden bizonnyal a jövőben is bíróság elé kerülnek majd ezek az ügyek, s nincs kizárva, hogy a bíróság kártalanításra kötelezi az államot”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.