Agrárper egy hónap múlva

Az egykori földművelésügyi miniszter, Torgyán József tanácsadója, Simon László és huszonnégy társának a pere kezdődik január 17-én a Fővárosi Bíróságon. Az orgazdasággal, különféle minősítésű hűtlen kezeléssel és más bűncselekményekkel vádolt társaságon az ügyészség több száz millió forint közpénzt kér számon.

2005. 12. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyszabású büntetőper kezdődik január 17-én a Fővárosi Bíróságon, ahol az ügyészség az egykori agrárminiszter, Torgyán József bizalmasát, Simon Lászlót és huszonnégy társát különféle gazdasági bűncselekményekkel vádolja. A rendkívül szövevényes, négy vádirat alapján induló eljárás átfedésben van a Szabadi-perrel, legalábbis ami a vádlottakat illeti: Simon László és néhány cégvezető a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) volt politikai államtitkárának az ügyében is érintett. Mindkét perben tanúként idézték Torgyán Józsefet. A volt tanácsadó nevéhez kötődő alapügyben vádlott többek között az FVM cégének, a Concordia Közraktározási Rt.-nek az egykori igazgatója, Korompai Nicolette, a társaság leányvállalatának, a GMS 96 Kft.-nek a volt ügyvezetője, Böröczky Csaba – a másik vezetője Simon volt –, a VIX Kft. vezetője, Fazekas Árpád vagy éppen a Ploy Kft. képviselője, F. Beatrix ápolónő. Az ügyészség a vádlottakon több száz millió forint közpénzt kér számon.
Bánáti János, Simon László védője szerint nem csoda, hogy a másfél éve benyújtott vádirathoz csak most nyúl hozzá a bíróság. A Szabadi-perrel is átfedésben lévő ügycsoport már szinte áttekinthetetlen, ildomos lett volna az eseteket szétszedni – vélte Bánáti. Korompai Nicolette védője, Molnár Marcell egyelőre nem kívánt nyilatkozni.
A vádpontokban is bővelkedő ügycsoport cselekményei nagyrészt 1999 után kezdődtek. Az ügyészség szerint Korompai Nicolette utasítást adott a Concordia Rt. tulajdonában álló GMS ’96 Kft. ügyvezetőjének, Böröczky Csabának, hogy egy tétel búzát, 340 millió forint értékben, az általa megjelölt cég közbeiktatásával adják el. A Ploy Kft. a terményt 394 millió forintért továbbadta egy másik társaságnak, így a Concordiát 54 millió forint kár érte. Egy másik vádpont szerint a vezérigazgató-nő fiktív szerződéssel tanácsadóként alkalmazta Szabadi Béla titkárát. Az adatok szerint Szuromi László több mint hárommillió forint javadalmazást kapott. Szintén Korompain kérnek számon egy 400 milliós váltóügyletet. A vád szerint Böröczky a GMS ’96 Kft. számlájáról fiktív raktározási szerződés alapján 77 millió forintot utalt át három vállalkozás – két betéti társaság és egy kft. – számlájára, illetve 36 millió forintért kukoricát adtak egy brókercégnek, amivel tőzsdei veszteségeiket fedezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.