Államközi üzlet kiszemelt cégeknek

A hazánkba látogató montenegrói elnök, Pilip Vujanovics és Gyurcsány Ferenc tegnapi találkozóján elhangzott: egyre több hazai cég van jelen a balkáni országban. Köztük azok, amelyek a magyar állam által garantált segélyhitel terhére építenek közintézményeket. Szakértőnk szerint a történet a hazai közbeszerzési eljárások megkerüléséről szól.

2005. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar vállalkozók óvodát, általános iskolát, egészségügyi szakiskolát, gimnáziumot és vizsgaközpontot építenek Montenegró fővárosában. Erről a november 22-én aláírt kormányközi keretprogram intézkedik. A megállapodás legfeljebb 13 éves futamidőre szóló, 15 millió euró összegű kötött hitelkeretet tartalmaz. Ennek révén Montenegró a normál kereskedelmi feltételekhez képest 35 százalékkal olcsóbb hitelhez jut. A konkrét segélyhitel-szerződéseket a kormányközi megállapodás alapján az Eximbank köti meg, a külföldi kockázatokra a Magyar Exporthitel Biztosító Rt. vállal fedezetet. A hitelek visszafizetésére Montenegró állami garanciát ad.
A kedvezményes hitel pénzügyi terheit a magyar költségvetés fedezi – mondta el kérdésünkre Major István, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium nemzetközi kereskedelempolitikai képviselője. A támogatás a kereskedelmi banki kamat és a folyósított kedvezményes hitel kamata közötti résből és a biztosítás költségéből áll. A montenegrói állam közbeszerzési pályázatot hirdet meg, amelynek fontos kikötése, hogy csak magyarországi székhelyű vállalkozások vehetnek rajta részt.
A kötött segélyhitelek csak magyar viszonylatban számítanak új piacszerző eszköznek – mondta el kérdésünkre Bodnár Zoltán, az Eximbank vezérigazgatója. Az OECD 1978-ban már szükségesnek látta szabályozni a fejlett államok hitelezési gyakorlatát, mert azok saját vállalkozóikat igyekeztek helyzetbe hozni ezzel az eszközzel. A Montenegrónak nyújtott segélyhitel lehívására jövő év közepén kerülhet sor – vélekedett Bodnár, s ha minden az előzetes menetrend szerint halad, az épületeket két éven belül átadják a megrendelőnek.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó szakemberek ugyanakkor jelezték, hogy az államilag támogatott munkákat a tűzhöz közel álló vállalkozások nyerik el. A kötött felhasználású hitel rendkívül kedvező a megrendelő és a kivitelező számára. A kockázatot kizárólag az államok viselik. A nemzetközi gyakorlat szerint a hitelező ország átadja a minősített kivitelezők listáját, és a célország hatóságai ebből választanak. A magyar gyakorlat szerint a miáltalunk ajánlott kivitelezőket nem ajánlatos mellőzni, mert akkor a pénz folyósítása is akadályokba ütközik. Így az államilag garantált segélyhitel valójában egyes cégek számára nem más, mint a hazai közbeszerzési eljárás megkerülése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.